Rosyjski Yandex otwiera publiczny dostęp do dużego modelu językowego AI

Rosyjska firma technologiczna Yandex poinformowała, że udostępniła publicznie duży model językowy do badań nad sztuczną inteligencją, mając nadzieję na szybszy i głębszy rozwój niektórych technologii AI. Twierdzi, że jej model jest większy niż należący do Meta.

Shamil Zhumatov / File Photo

Duże modele językowe, które stały się kluczowym trendem w AI, to potężne programy, które potrafią generować akapity zdumiewająco poprawnego tekstu i naśladować ludzką rozmowę.

Yandex, podobnie jak wiele rosyjskich firm, przeżywa peturbacje od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Zobacz również:

  • Rewolucja AI w pracy. Microsoft zaprezentował Copilot
  • Nowe możliwości analityki

Firma, której działalność obejmuje wyszukiwanie w Internecie, handel elektroniczny i usługi przewozowe, poniosła stratę w pierwszym kwartale, sygnalizuje możliwe negatywne konsekwencje sankcji wobec Rosji i straciła dyrektora generalnego oraz jego zastępcę.

Meta udostępniła 22.06. największy, jak dotąd, otwarty model sztucznej inteligencji - model językowy o 66 miliardach parametrów, po tym jak w zeszłym miesiącu udostępniła społeczności badawczej 175 miliardów parametrów.

Yandex poinformował, że jego model publiczny jest większy.

„YaLM 100B zawiera 100 miliardów parametrów, czyli więcej niż jakikolwiek model podobny do GPT, dostępny na licencji open-source i pozwalający na komercyjne wykorzystanie” - twierdzi Yandex.

„Udostępniając YaLM 100B publicznie, mamy nadzieję, że damy impuls do dalszego rozwoju generatywnych sieci neuronowych” - powiedział Petr Popov, dyrektor generalny Yandex Technologies.

Technologia sztucznej inteligencji, która jest kluczowym obszarem badań i rozwoju dla kilku głównych platform internetowych, może utrwalać uprzedzenia społeczne ludzi w takich kwestiach jak rasa i płeć, a niektórzy badacze mają obawy co do szkód, które mogą być rozprzestrzeniane przez duże modele językowe.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200