Rośnie zainteresowanie wirtualizacją i modelem cloud computing

Ponad połowa szefów informatyki przyznaje, że kryzys gospodarczy przyczynił się do zmiany oczekiwań kierownictwa wobec IT. W celu zmniejszenia kosztów utrzymania infrastruktury IT co trzecia firma zamierza stopniowo modyfikować własne środowisko IT pod kątem większego wykorzystania wirtualizacji i modelu cloud computing.

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie firmy Microsoft wynika, że szefowie informatyki ponad 33 proc. firm zamierzają odchodzić od architektury klient-serwer i modernizować środowiska informatyczne pod kątem jak największej optymalizacji wykorzystania posiadanych zasobów. Działania te mają owocować przede wszystkim zmniejszeniem kosztów utrzymania infrastruktury IT. Dodatkowo 55 proc. badanych szefów informatyki przyznaje, że globalna sytuacja ekonomiczna przyczyniła się do zmiany roli IT w ich firmach. Projekty inwestycyjne mają koncentrować się na wirtualizacji, bezpieczeństwie systemów IT, narzędziach usprawniających zarządzanie aplikacjami oraz migracji do modelu cloud computing.

Ponad połowa (51 proc.) badanych przyznała również, że najważniejszym czynnikiem hamującym innowacje informatyczne są cięcia budżetowe. W efekcie wdrażanie innowacyjnych technologii i rozwój posiadanych rozwiązań IT ustępuje miejsca zadaniom związanym ze wsparciem istniejących systemów. Statystycznie 37 proc. przeznaczonych na utrzymanie organizacji informatycznych będzie przeznaczone na innowacje i rozwój systemów. Pozostałe środki zostaną wydatkowane na prace związane z utrzymaniem. Warto dodać, że w firmach ze Stanów Zjednoczonych proporcje te wynoszą odpowiednio 29:71, zaś w Niemczech - 35:65.

W badaniu ankietowym wzięli udział szefowie informatyki ponad 1,2 tys. firm z całego świata.

Czytaj też:

Gartner: Budżety na IT mniejsze o 4,7 proc.

2009: Trochę mniej optymistyczne nastroje zarządzających firmami IT

Cięcia budżetowe dają nowe życie projektom zarządzania IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200