Rośnie rynek używanych smartfonów

Według prognoz IDC, światowy rynek używanych smartfonów przekroczy w 2027 roku 430 milionów sztuk, a jego wartość rynkowa wyniesie 109,7 miliarda dolarów.

Fot. Brett Sayles/Pexels

International Data Corporation (IDC) szacuje, że światowe dostawy używanych smartfonów, w tym oficjalnie odnowionych i używanych smartfonów, osiągną 309,4 miliona sztuk w 2023 roku. Wzrost ten stanowi wzrost o 9,5% w stosunku do 282,6 mln sztuk dostarczonych w 2022 roku. Ponadto IDC przewiduje, że dostawy używanych smartfonów osiągną 431,1 miliona sztuk w 2027 roku, przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) wynoszącej 8,8% od 2022 do 2027 roku.

Podaż używanych smartfonów pozostaje krytycznym wyzwaniem, ponieważ cykle odświeżania, wysokie ceny i wyzwania makroekonomiczne negatywnie wpłynęły na rynek nowych smartfonów. Jednak popyt na używane smartfony pozostaje zdrowy i będzie nadal rósł w całym okresie prognozy, tylko w wolniejszym tempie niż wcześniej przewidywano, dzięki wyzwaniu związanemu z pozyskiwaniem zapasów. IDC prognozuje, że dostawy nowych smartfonów spadną o 3,5% w 2023 r., ponieważ popyt, inflacja i niepokoje polityczne nadal wpływają na globalną gospodarkę. Z kolei rynek używanych smartfonów wykazał się dużą odpornością, aby przezwyciężyć te nieprzewidziane okoliczności, wykazując prawie 10% wzrost w ciągu roku. Wskaźniki odświeżania nowych telefonów na większości rynków rozwiniętych przekroczyły 40 miesięcy, co spowodowało niedobór dostępnych zapasów na rynku wtórnym. Programy wymiany nadal napędzają branżę, ale stanowią tylko część całkowitych zapasów używanych.

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Rynek smartfonów wykazał spadek

Chociaż wzrost na rynku wtórnym wygląda imponująco w porównaniu do nowego rynku, który nadal boryka się z trudnościami, tempo wzrostu spada w porównaniu z naszą poprzednią prognozą. Co więcej, brak zapasów wpłynął również na całkowity dostępny rynek (TAM) używanych urządzeń w każdym regionie. Całkowity rynek wtórny spadł o około 2,7%, ponieważ dłuższe okresy odświeżania i słabe wydatki konsumentów nadal osłabiają zarówno rynek nowych, jak i używanych urządzeń.

"Pomimo blisko 10% wzrostu, rynek wtórny wykazuje oznaki spowolnienia z powodu prawdziwego braku zapasów" - mówi Anthony Scarsella, kierownik ds. badań w Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker firmy IDC. "Wraz ze wzrostem częstotliwości odświeżania na większości dojrzałych rynków, pozyskiwanie zapasów pozostaje największym wyzwaniem dla sprzedawców. Drugorzędni sprzedawcy telefonów potrzebują zapasów, ponieważ modele z najwyższej półki są nadal trudno dostępne, ze względu na to, że klienci po prostu trzymają swoje urządzenia. Wydłużenie to można również zaobserwować na nowym pierwotnym rynku, na którym dostawy spadły o 3,5% w 2023".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200