Rośnie popyt na systemy wspierające zarządzanie infrastrukturą

Z analiz przeprowadzonych przez firmę IDC wynika, że w zeszłym roku wartość światowego rynku systemów wspierających zarządzanie infrastrukturą IT wzrosła o 4 proc. Zdaniem analityków to przede wszystkim efekt nacisków na optymalizację posiadanych zasobów i sprzętu. Kolejne lata mają przynieść dalsze wzrosty rzędu kilku procent rocznie.

Analitycy IDC szacują, że w Europie Zachodniej wartość rynku oprogramowania wspierającego zarządzanie infrastrukturą IT będzie rosła na przestrzeni następnych trzech lat w tempie nawet 7 proc. rocznie. W 2014 roku wartość tego segmentu rynku ma wynosić 5,7 mld USD w skali świata. "Naciski na optymalizację kosztów będą towarzyszyć większości działów IT w obliczu niepewnych warunków ekonomicznych. Wzrost popytu na rozwiązania pozwalające na optymalizację funkcjonowania i automatyzację działań związanych z zarządzaniem systemami IT i sieciami teleinformatycznymi nie powinien dziwić" - uważa Patrick Bihammar, analityk IDC. Według niego czynnikami wpływającymi na rozwój tego segmentu rynku poza chęcią optymalizacji procesów zarządzania środowiskiem IT będzie m.in. rosnąca popularność rozwiązań wirtualizacyjnych oraz modelu cloud computing, które dodatkowo komplikują zależności między poszczególnymi elementami infrastruktury IT. Z analiz IDC wynika również, że ubiegłoroczna dynamika wzrostu w sektorze systemów wspierających zarządzanie systemami i sieciami IT była wyższa od wcześniejszych prognoz i wynosiła ok. 4 proc.

Czytaj też:

Zunifikowana komunikacja, czyli jak zaoszczędzić 200 tys. USD rocznie

Priorytety CIO: innowacje i oszczędności

Gartner: Branża IT ponownie na plusie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200