Rośnie pojemność dysków SSD

Dostawcy dysków SSD klasy enterprise (czyli zaprojektowanych z myślą o instalowaniu w centrach danych) zwiększają ciągle ich pojemność oraz wydajność, o czym można się było przekonać na odbywającej się niedawno w Kalifornii konferencji Flash Memory Summit, która była poświęcona pamięciom masowym bazującym na pamięciach NAND/flash.

Seagate pokazał dyski SDD należące do nowej linii Nytro, które mają cztery razy większą pojemność w porównaniu do dostępnych obecnie produktów tego typu produkowanych przez tę firmę. Na konferencji można też było zobaczyć kartę PCI Express zawierającą układy pamięci 3D NAND, na której można przechowywać do 64 TB danych.

Dyski Nytro 5000 SSD mają pojemność od 400 GB do 2 TB. Wszystkie są wyposażone w interfejs M.2 i można je dołączać do złącz tego typu znajdujących się na kartach głównych komputerów. Zapisując dane w przypadkowych adresach (operacja random write), dyski mają wydajność ok. 67 tys. IOPS

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • Dyski PCIe 5.0 mogą wymusić stosowanie nowego rozmiaru M.2
  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności

Z kolei dyski linii Nytro 3000 SSD bazują na firmowej technologii 1200.2 SAS SSD. Największy dyski tej linii ma pojemność 15 TB i transferuje dane z szybkością 12 Gb/s.

Intel zaprezentował na konferencji pamięci masowe SSD o zupełnie nowej konstrukcji, której nadał nazwę Ruler. Jak wiadomo dyski SSD są dostępne w trzech postaciach: są zamknięte w standardowych dyskowych obudowach o wielkości 2,5 cala (do instalowania w laptopach), są zamknięte w standardowych dyskowych obudowach o wielkości 3,5 cala (do instalowania w desktopach) oraz mają postać karty M.2 dołączonej do płyty głównej komputer.

Rośnie pojemność dysków SSD

Ruler

Intel proponuje zupełnie nowe rozwiązanie. To dyski SSD typu Ruler mające wysokość 1-go cala, które zostały zaprojektowane z myślą i instalowaniu w serwerowych szafach. Intel twierdzi, że standardowa szafa zapełniona takimi dyskami może przechowywać 1 PB danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200