Rośnie liczba użytkowników bezprzewodowych usług transmisji danych

Amerykańska firma analityczna twierdzi, że w 2004 r. z bezprzewodowej transmisji danych będzie korzystało 1,3 mld abonentów na całym świecie. Regionami o najszybszej dynamice wzrostu tego rynku będą Europa i Japonia.

Liczba użytkowników usług bezprzewodowej transmisji danych wzrośnie ze 170 mln w roku bieżącym do 1,3 mld w roku 2004 - wynika z szacunków opublikowanych przez amerykańska firmę Cahners In-Stat Group.

W tym samym czasie w funkcje, umożliwiające korzystanie z bezprzewodowych usług dostępu do danych, będzie wyposażonych ok. 1,5 mld urządzeń, takich jak telefony komórkowe, komputery naręczne, notatniki elektroniczne czy inne urządzenia internetowe. Bodźcem do szybkiego rozwoju technologii bezprzewodowych będzie - zdaniem autorów badania - coraz większa potrzeba komunikacji. Szacuje się, że liczba wysyłanych bezprzewodowo komunikatów w ciągu miesiąca wzrośnie z 3 mld w grudniu 1999 r. do 244 mld pod koniec roku 2004.

Coraz większą popularnością będą się cieszyć aplikacje, umożliwiające bezprzewodowe dokonywanie zakupów, rozrywkę, świadczenie usług finansowych w czasie rzeczywistym czy np. serwisy z lokalnymi informacjami turystycznymi, przy czym te ostatnie będą się rozwijać w znacznie wolniejszym tempie.

Z raportu wynika, że podstawowym czynnikiem mającym zagwarantować popularyzację usług bezprzewodowych będzie jednak budowa właściwej infrastruktury i zapewnienie przez operatorów telekomunikacyjnych odpowiedniego sprzętu, gwarantującego wysoki stopień bezpieczeństwa, możliwość naliczania drobnych opłat oraz szczegółowe usługi billingowe.

Cahners In-Stat Group wskazał również na zróżnicowanie perspektyw rozwoju rynku bezprzewodowego w zależności od regionu świata. W Stanach Zjednoczonych jest obecnie ok. 60 mln gospodarstw domowych podłączonych do Internetu łączami stałymi. Może to spowodować, że użytkownicy nie będą chcieli przejść na mniej wydajne usługi bezprzewodowe. Z drugiej jednak strony zachętę do korzystania z nowej technologii będzie stanowić możliwość dostępu do usług w dowolnym miejscu.

Nieco odmienna jest natomiast sytuacja w Europie czy Japonii, gdzie usługi bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością, a liczba ich użytkowników z pewnością jeszcze się zwiększy wraz z uruchomieniem sieci UMTS. Wtedy przepustowość usług bezprzewodowej transmisji danych zwiększy się z 9,6 Kb/s do 384 Kb/s.

***

Do 2002 r. będzie ponad miliard użytkowników serwisów bezprzewodowych

IDC: nowe usługi sieci komórkowych przyczynią się do upowszechnienia Internetu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200