Rośnie liczba urządzeń Android, które nie otrzymują żadnych poprawek bezpieczeństwa

Szacuje się, że obecnie ponad miliard urządzeń Android na całym świecie (czyli mniej więcej cztery takie urządzenia na każde dziesięć posiadanych przez użytkowników), nie otrzymuje już żadnych aktualizacji wzmacniających ich bezpieczeństwo.

Jak wiadomo, ostatnia wersja systemu Android została oznaczona numerem 10. Zarówno ta wersja systemu jak i dwie poprzednie – czyli Android 9 (kodowa nazwa Pie) i Android 8 (kodowa nazwa Oreo) - wciąż otrzymują aktualizacje zabezpieczeń. Natomiast wszystkie wcześniejsze wersje funkcjonują od jakiegoś czasu w niezmienionej postaci, czyli nie są na bieżąco aktualizowane.

Google obliczył, że około 40% aktywnych użytkowników systemu Android na całym świecie korzysta obecnie z wersji 6.0 albo wcześniejszych, czyli Marshmallow (2015 rok), Lollipop (2014 rok), KitKat (2013 rok ), Jellybean (2012 rok), Ice Cream Sandwich (2011 rok) i Gingerbread (2010 rok). Jak można przeczytać w dokumencie “Android Security Bulletin”, w 2019 roku nie pojawił się żadna poprawka bezpieczeństwa przeznaczona dla wcześniejszych wersji systemu Android niż 7.0.

Zobacz również:

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem postanowili to sprawdzić i przeprowadzili eksperyment polegający na próbie zainfekowania zagrożonych smartfonów szkodliwym oprogramowaniem. Okazało się, że byli np. w stanie zarazić absolutnie wszystkie smartfony złośliwym oprogramowaniem Joker, znanym również pod nazwą Bread. Każde urządzenie można też było zainfekować bardzo groźnym oprogramowaniem Bluefrag, które wykorzystuje podatność znajdującą się i interfejsie Bluetooth.

Sytuacja taka powinna nam wszystkim uświadomić, że starsze wersje systemu operacyjnego Android powinny być jednak wspierane technicznie przez dużo dłuższy okres czasu niż ma miejsce obecnie. Warto bowiem pamiętać, że systemu operacyjne zarządzające komputerami osobistymi są wspierane dużo, ale dużo dłużej. Weźmy np. taki system operacyjny Windows 7. Został wprowadzony na rynek ponad 10 lat temu (dokładnie w 2009 roku), a jego użytkownicy otrzymywali modyfikujące go poprawki bezpieczeństwo do połowy stycznia tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200