Rośnie liczba danych, które trzeba chronić przed cyberprzestępcami

Firma analityczna Cybersecurity Ventures opracowała prognozę z której wynika, że liczba danych które będą musiały zostać objęte cyberochroną wzrośnie do końca dekady aż pięćdziesięciokrotnie. Głównym powodem tak dużego wzrosty jest fakt, że przestępczość coraz częściej przenosi się do wirtualnego świata.

Okazuje się, że same straty finansowe wynikające z działalności cyberprzestępców wzrosną dwukrotnie – z 3 bilionów w 2015 r. do 6 bilionów dolarów w 2021 r. To znacznie więcej niż firmy i instytucje publiczne przeznaczą na ochronę przed zagrożeniami. Szacuje się, że do 2021 r. wydatki firm na rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa osiągną poziom biliona dolarów.

Zdaniem ekspertów tak znaczący wzrost strat ponoszonych przez przedsiębiorstwa będzie wynikał z kilku powodów. Wskazują oni m.in. na koszty związane ze zniszczeniem kluczowych danych, kradzież środków finansowych, grabież własności intelektualnej, danych osobowych i operacyjnych, defraudacje, zmniejszoną produktywność firmy, długi czas „podnoszenia się” przedsiębiorstw po ataku czy utratę reputacji wśród klientów.

Zobacz również:

  • Instagram testuje nowe narzędzia do weryfikacji wieku
  • Co to jest XSS? Wyjaśnienie na temat ataków typu cross-site scripting
  • DRC - czym jest i kto powinien się nim zainteresować?

W Polsce tylko w minionym roku liczba cyberataków wzrosła o 46%. Jak wynika z danych PwC, zarejestrowane akty cyberagresji w 33% przypadków przełożyły się na straty finansowe, w 31% spowodowały ujawnienie lub modyfikację danych, a w 16% wpłynęły na utratę reputacji przedsiębiorstwa. TNS donosi, że co trzecia duża krajowa spółka spodziewa się poważnego ataku w najbliższych trzech miesiącach.

Analitycy Cybersecurity Ventures zwracają uwagę na systematyczne zwiększanie nakładów związanych z cyberbezpieczeństwem. Wydatki przedsiębiorstw na produkty i usługi zabezpieczające infrastrukturę IT przekroczą w 2021 r. barierę biliona dolarów, co stanowi ponad 30-procentowy wzrost w porównaniu do 75 miliardów w 2015 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200