Rośnie liczba ataków na banki w Europie Wschodniej

Z danych dotyczących cyberprzestępczości w pierwszym kwartale 2013 r., przedstawionych przez Trend Micro, wynika, że największą liczbę ataków na instytucje finansowe z wykorzystaniem trojanów odnotowano w Europie Wschodniej (75,28%). Wśród krajów o najwyższym poziomie ryzyka znalazły się Rosja (43%) i Ukraina (44%).

Rośnie liczba ataków na banki w Europie Wschodniej
Banki Europy Wschodniej waloryzują działania swoich klientów wykonywane przez internet, i to właśnie rzesza nieświadomych konsumentów stała się kluczem do skuteczności ataków. Schemat postępowania był zawsze podobny: atakujący wysyłali e-maile imitujące oficjalne informacje rządowe, zawierające załączniki, które zainstalowane na komputerze pobierały następnie złośliwe pliki .EXE. Wspomniane pliki przeszły różnego rodzaju modyfikacje.

„Naszą uwagę zwróciła seria ataków na systemy, używane głównie przez instytucje bankowe krajów Europy Wschodniej, w których cyberprzestępcy wykorzystywali technikę spear phishingu, wysyłając wiadomości e-mail zawierające zainfekowane załączniki" – komentuje Peter Lupsic, Sales Director SEEUR & PL w firmie Trend Micro. Sprawcy stojący za atakami na systemy bankowe często pozostają nieuchwytni. Jak pokazuje przykład kampanii Apollo, ważna jest edukacja użytkowników sieci oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia płynące ze strony cyberprzestępców.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200