Rośnie liczba Europejczyków wykorzystujących telefony komórkowe

Zdaniem Datamonitor, do roku 2005 z telefonów komórkowych będzie korzystało 270 mln Europejczyków. Większość z nich będzie używała już telefonów zgodnych z WAP.

Do roku 2005 z telefonów komórkowych będzie korzystało 270 mln Europejczyków, przy czym 69% z nich używać będzie telefonów obsługujących protokół WAP - wynika z badań brytyjskiej firmy Datamonitor.

Do rozwoju rynku telefonii bezprzewodowej ma się w dużym stopniu przyczynić rozwój sieci komórkowych tzw. trzeciej generacji (3G), oferujących wiele nowych funkcji multimedialnych. Z przewidywań Datamonitor wynika, że dodawanie kolejnych nowych funkcji zagwarantuje rosnącą liczbę nowych abonentów, doprowadzając jednocześnie do zwiększonej konkurencji między operatorami. Każdy sprzedany w 2005 r. i później telefon ma - zdaniem autorów badania - korzystać już z funkcji transmisji danych drogą bezprzewodową. Ponadto do tego czasu każdego roku sprzedawanych będzie 144 mln urządzeń zgodnych z technologią WAP.

Najaktywniejszymi rynkami telefonii bezprzewodowej były w ostatnim czasie kraje Europy Środkowej i Zachodniej, a następnie południe i północ kontynentu. Według autorów raportu, trend taki utrzyma się przez najbliższe lata.

Obecnie telefon komórkowy stał się w Europie modnym urządzeniem, ale już w ciągu najbliższych 5 lat stanie się on po prostu rzeczą prawie niezbędną - twierdzą analitycy z Datamonitor.

Czas użytkowania przeciętnego telefonu komórkowego wynosi ok. 1,5 roku, a współczynnik zmiany operatora wśród użytkowników telefonów - ok. 40%. Dlatego też kluczowym wyzwaniem, koniecznym do odniesienia sukcesu przez operatorów, będzie dostarczanie klientowi za pośrednictwem sieci bezprzewodowej jak najlepiej dostosowanych do jego potrzeb treści - wynika z podsumowania raportu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200