Rośnie konkurencja dla Pilota

Windows CE coraz bardziej zagraża dominacji PalmPilotów 3Com. Wielu producentów przygotowuje modele komputerów naręcznych, pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu.

Windows CE coraz bardziej zagraża dominacji PalmPilotów 3Com. Wielu producentów przygotowuje modele komputerów naręcznych, pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu.

Microsoft wprowadził nową, obsługującą kolorowe wyświetlacze, wersję Windows CE dla urządzeń PDA (Personal Digital Assistant) - najmniejszych i najprostszych komputerów przenośnych. W tym segmencie rynku największą popularnością cieszą się komputery PalmPilot firmy 3Com, działające pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego Palm OS. Według IDC, należąca do 3Com firma Palm Computing opanowała aż 77% rynku. W ubiegłym roku Palm Computing sprzedał ponad 1,6 mln palmtopów.

Przede wszystkim prostota

System Windows CE ma szansę na sukces w konkurencji z Palm OS przede wszystkim ze względu na duże poparcie znanych producentów sprzętu. W najbliższym czasie palmtopy, wyposażone w nową wersję systemu Microsoftu, wprowadzą do sprzedaży m.in. Compaq Computer, Hewlett-Packard, Philips Electronics i Casio Computer.

Microsoft stara się zwiększyć atrakcyjność Windows CE, wzbogacając system o nowe funkcje, takie jak obsługa dźwięku i kart pamięci typu CompactFlash. Jednocześnie wiadomo że sukces PalmPilotów wynikał w znacznej mierze z ograniczenia liczby dostępnych funkcji na rzecz prostoty użytkowania. Palm III, najbardziej aktualna obecnie wersja komputera 3Com, zawiera przede wszystkim kalendarz, książkę adresową, notatnik i listę zaplanowanych przez użytkownika zadań i oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej. Przyswojenie wszystkich funkcji tego komputera przez przeciętnego użytkownika nie zajmuje wiele czasu. Wiadomo również, że nowe wersje komputerów 3Com będą już znacznie bardziej rozbudowane przede wszystkim o funkcje telekomunikacyjne. Wzbogacanie komputerów Palm o inne funkcje 3Com pozostawił niezależnym programistom, którzy oferują dużą liczbę dodatkowych aplikacji.

To w dłoni, co na biurku

Standardowo Windows CE oferuje bogatszy zestaw aplikacji, lecz z tego powodu jest też znacznie trudniejszy w obsłudze. Atutem Microsoft jest popularność i znana marka Windows. Windows CE zawiera dołączony zestaw aplikacji, takich jak Word, Internet Explorer, Excel, PowerPoint w tzw. wersjach Pocket. Korzystając z tych programów na komputerze PC lub notebooku, dostępność podobnego, choć ograniczonego, zestawu funkcji może wydawać się zachęcająca. Atutem Windows CE jest też uniwersalność. System może być wykorzystywany zarówno do obsługi terminali, komputerów z klawiaturą, jak i komputerów PDA lub urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Trudno określić, czy większe zróżnicowanie oferty komputerów z Windows CE działa na korzyść platformy Microsoftu. Oferta obejmuje urządzenia - od komputerów z klawiaturami o wielkości zbliżonej do mininotebooków do miniaturowych palmtopów wyposażonych w ekran dotykowy, pochodzących od wielu producentów.

Producenci komputerów dokładnie sprawdzają, które z proponowanych rozwiązań zostanie zaakceptowane na masowym rynku. Przykładowo - Philips Electronics wprowadził przed rokiem zarówno naręczne modele komputerów Velo z klawiaturą, jak i Nino z dotykowym wyświetlaczem. Ostatnio firma stwierdziła, że mimo pozytywnych opinii specjalistów, popyt na Velo jest mały. Philips ograniczył więc nakłady na rozwój platformy Velo, koncentrując się na promocji i rozwoju modeli Nino podobnych do PalmPilot.


TOP 200