Rosnące znaczenie usług katalogowych w zarządzaniu

Pomimo istnienia wielu technologii pretendujących do miana przełomowych czy ważnych, wielu specjalistów postrzega usługi katalogowe jako jedną z najważniejszych, która może wnieść wiele cennego do zarządzania.

Wraz z pojawieniem się koncepcji Web services i aplikacji coraz bardziej rozproszonych, kluczową sprawą w utrzymaniu bezpieczeństwa własnych zasobów (w tym aplikacji) jest stosowanie struktur uwierzytelniania i autoryzacji użytkowników – zarówno tych znanych, jak i nieznanych. Katalogi oferują naturalną metodę identyfikowania uprawnień każdej osoby, uzyskującej dostęp do zasobów. Autoryzacja może być udzielana na podstawie reguł bezpieczeństwa uwzględniających funkcję, jaką pełni w danej organizacji użytkownik, czy wydział, do którego przynależy itp.

Zaletą usług katalogowych jest to, że nie jest to losowa baza danych, która może być zapisywana w sposób przypadkowy. Instalowanie katalogów wymaga zaprojektowania logicznego schematu do ich utworzenia, określającego jak będzie ona odzwierciedlać strukturę przedsiębiorstwa, oraz jak katalogi będą zarządzane. Planowanie to oznacza wzięcie pod uwagę rozmieszczenia sterowników domen oraz zdefiniowanie społeczności użytkowników. Jednak po zakończeniu trudnych i żmudnych prac związanych z ustanowieniem katalogów, dużo łatwiejsze staje się potem zarządzanie użytkownikami i zasobami opierając się na regułach rządzących operacjami katalogowymi.

Zobacz również:

  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Katalogi mogą znacząco wpłynąć na sposób przeprowadzania procesów zarządzania. Zamiast zarządzania pojedynczymi użytkownikami, można zarządzać grupami użytkowników za pomocą kilku reguł polityki zarządzania. Oszczędność czasu (przekładająca się na oszczędność pieniędzy) rośnie wraz ze zwiększaniem się rozmiaru zarządzanego środowiska. Przykładem obrazującym możliwości, jakie daje zastosowanie usług katalogowych do zarządzania są produkty ZENWorks Novella czy narzędzia do dystrybucji oprogramowania firmy Marimba. Zamiast zarządzać oprogramowaniem w oparciu o indywidualnego użytkownika lub serwer, a następnie ręcznie podsyłać uaktualnienia oprogramowania według potrzeb użytkownika, te dwa produkty zapewniają automatyczną dystrybucję oprogramowania i uaktualnień oprogramowania z wykorzystaniem reguł przypisanych poszczególnym grupom (kategoriom) użytkowników.

Z punktu widzenia zarządzania, katalogi z całą pewnością będą odgrywać centralną rolę w przedsiębiorstwach. Przed zainstalowaniem usług katalogowych należy już na etapie planowania uwzględnić również zarządzanie katalogami. Jeżeli katalogi staną się centralnym odniesieniem dla zarządzania, to ich wydajność w dużym stopniu będzie zależeć od sposobu zarządzania nimi. Nawet gdy pozostała część infrastruktury będzie się charakteryzować dobrą wydajnością, to jeżeli użytkownik będzie musiał zbyt długo czekać na autoryzację, ponieważ wydajność katalogów jest wąskim gardłem, problem wydajności będzie miał charkter ogólny.

Na rynku funkcjonuje wielu dostawców narzędzi do zarządzania katalogami. Oto niektórzy z nich:

* NetPro oferuje zestaw narzędzi do zarządzania infrastrukturą usług katalogowych monitorujących stan katalogów oraz symulujących wydajność struktury katalogowej. Jedno z tych narzędzi pomaga w planowaniu przepustowości katalogów.

* BindView oferuje zarządzanie oparte na katalogach, pozwalające na delegację uprawnień przyznawanych na podstawie pełnionych funkcji (ról) i reguł grupowych.

* Aelita zapewnia narzędzia migracji dla Active Directory, pozwalające na stopniowe wdrażanie tych katalogów. Enterprise Directory Manager pozwala też na zarządzanie katalogami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200