Rosjanie przystąpili do budowania swojego największego centrum danych

Rosjanie wybudowali w pobliżu miasta Twer – 200 km na północ od Moskwy - elektrownie jądrową Kalinin, a obecnie przystąpili do budowania zlokalizowanego tuż obok, blisko linii światłowodowej łączącej Moskwę z Petersburgiem, potężnego centrum danych. Wiadomo już, że będzie to największy system IT w Rosji, zawierający ponad 10 tys. szaf wypełnionych serwerami, urządzeniami sieciowymi i pamięciami masowymi.

Rosjanie informują, że pierwsza faza budowy centrum zakończy się w marcu 2017 roku, a całe centrum zostanie oddane do użytku rok później. RosEnergoAtom (inwestor) zapowiada, że centrum będzie pobierać moc ok. 80 megawatów. Funkcjonująca obok elektrownia jądrowa wytwarza 50 razy więcej energii. W jej skład wchodzą cztery reaktory, każdy dostarczający energię o mocy ok. 1 gigawata.

Firmy eksploatujące jedne z największych centrów danych na świecie – takie jak Google, Apple i Facebook – stawiają na energie odnawialną wiedząc o tym, jak bardzo tradycyjne elektrownie węglowe zanieczyszczają środowisko naturalne. Rosja również podąża w te ślady, inwestując głównie w energetykę jądrową.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Ustalając miejsce budowy systemu IT, firmy biorą też pod uwagę to, czy będzie je można łatwo chłodzić. To dlatego np. Facebook zdecydował się zbudować swoje najnowsze centrum danych na północy Szwecji, w pobliżu miasta Lulea.

W mieście Twer średnia temperatura od września do maja nie przekracza 20 stopni Celsjusza, dlatego koszt chłodzenia centrum danych obsługującego elektrownię jądrową nie powinien być duży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200