Rosja grozi totalną blokadą usługi Twitter

Kreml zdecydował się spowolnić działanie usługi Twitter, po tym gdy zarządzający nią zespół nie spełnił jej żądania usunięcia ponad 3 tys. wpisów, które według strony rosyjskiej zawierały niedozwolone treści. Zagroził jednocześnie, że jest nawet z tego powodu zdecydowany całkowicie zablokować dostęp do usługi.

Rosja grozi totalną blokadą usługi Twitter

Tym samym posunięcie to podwyższyło temperaturę sporu, jaki w ostatnim czasie toczy Moskwa z amerykańskimi mediami społecznościowymi. Chodzi głównie o to, że rosyjskie władze oskarżają je o nie usuwanie postów, które w jej ocenie nie powinny być publikowane. Są to głównie apele namawiające obywateli rosyjskich – w tym młodzież i dzieci – o się dołączenie się do antykremlowskich protestów.

Konflikt ten nabrał rozpędu w ostatnim czasie z powodu aresztowania i uwięzienia Aleksieja Nawalnego, który krytykuje Kreml o nawołuje obywateli Rosji do oporu. Roskomnadzor (państwowy regulator do spraw komunikacji) podał w oświadczeniu, że w tym tygodniu na witrynie Twittera znajdowało się dalej ponad 3000 wpisów zawierających nielegalne według niego treści, które nie powinny się tam znajdować. Roskomnadzor twierdzi, że zdecydowana większość wpisów zawiera treści zachęcające nieletnich do niezgodnych z prawem zachowań oraz propaguje narkotyki.

Zobacz również:

Jak wynika z dokumentu, spowolnienie ma objąć wszystkie urządzenia mobilne oraz połowę urządzeń stacjonarnych, nie precyzuje jednak, o ile wolniej będzie wtedy funkcjonować usługa.

Jak podaje rosyjska agencja informacyjna Interfax, Twitter jest już od jakiegoś czasu pod presją w Rosji po tym, jak został w pewnym momencie wymieniony jako jedna z pięciu platform mediów społecznościowych, które zostały oskarżone o nieusuwanie postów wzywających dzieci do udziału w nielegalnych według niej protestach. Wszystko więc wskazuje na to, że konflikt będzie się dalej tlił i na obecnym etapie trudno jest zawyrokować jak się zakończy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200