Rosja chce cenzurować Wikipedię

Fundacja Wikimedia (właściciel Wikipedii) złożyła apelację od decyzji moskiewskiego sądu niższej instancji, który nakazał portalowi usunięcie jak to określono „zabronionych” informacji o wojnie na Ukrainie. W wydanym z tej okazji komunikacie fundacja oświadczyła, że usunięcie informacji stanowiłoby pogwałcenie prawa do wolności wypowiedzi i dostępu do wiedzy i dlatego złożyła w dniu 6 czerwca apelację.

Grafika: Wikimedia

Fundacja stwierdziła też, że chociaż Wikipedia działa w Rosji, to kraj ten nie ma żadnego prawa do tego, aby ingerować w jej funkcjonowanie i decydować o tym co może publikować. Wikimedia podaje, że jak dotąd nie zastosowała się do żadnego z żądań Rosji dotyczących usunięcia przedmiotowych artykułów.

Rosyjski sąd nałożył na Wikimedię grzywnę w wysokości 88 tys. USD za odmowę usunięcia określonych treści, twierdząc iż zawierają one nieprawdziwe informacje o wojnie w Ukrainie. Mówimy cały czas o rosyjskojęzycznej wersji Wikipedii. Jak podaje rosyjska agencja prasowa TASS, prokuratorzy nazwali Wikipedię narzędziem do publikowania informacji atakujących Rosję, co według nich jest niedopuszczalne.

Zobacz również:

  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką

Wikimedia informuje, że wśród spornych treści znajdują się artykuły noszące tytuły „Masakra w Buczy”, „Rosyjska inwazja na Ukrainę” i „Bitwa o Kijów”. Zablokowanie dostępu do Wikipedii w Rosji uniemożliwiłoby ponad 145 milionom ludzi zamieszkujących ten kraj dostęp do tego ważnego zasobu informacji, twierdzi Wikimedia.

Żądania Rosji dotyczące Wikipedii pojawiły się po tym, jak prezydent Władimir Putin podpisał w marcu tego roku nową ustawę prasową. Pozwala ona karać każdego, kto rozpowszechnia informacje, które według władz są nieprawdziwe. Grozi za to kara do 15 lat więzienia lub grzywna w wysokości do 5 mln rubli (co odpowiada kwocie 44 tys. USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200