Rola sieci w transformacji biznesu

Z badania przeprowadzonego przez HPE Aruba Networking wynika, że 89% respondentów uważa, że sukces ich organizacji zależy od tego, czy przejdą transformację cyfrową kluczowych obszarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 95% liderów IT uznaje natomiast cyfryzację za klucz do uzyskania nowych strumieni przychodów w ciągu najbliższego roku.

fot. Adobe

Analizując wyniki omawianego badania można odnieść wrażenie, że ankietowani globalnie przez HPE Aruba Networking liderzy IT stają przed trudnym wyborem. Z jednej strony ich entuzjazm technologiczny jest skutecznie studzony przed kwestie zapewnienia bezpieczeństwa systemom organizacji, z drugiej zaś liderzy wiedzą, że bez innowacyjnych technologii ich organizacje nie przyspieszą w rynkowym wyścigu. 64% liderów IT uważa obawy związane z cyberbezpieczeństwem za czynnik zniechęcający organizacje do inwestowania w innowacyjne technologie. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ 91% respondentów uważa najświeższe technologie za zagrożenie albo przyznaje, że z ich winy miało już do czynienia z naruszeniem bezpieczeństwa. Ale wiedzą też, że bez takich rozwiązań jak choćby generatywna sztuczna inteligencja, nie uda się przyspieszyć transformacji swojego biznesu w krytycznych obszarach. Aż 89 proc. respondentów stwierdza, że sukces ich organizacji zależy od tego, czy przejdą transformację cyfrową kluczowych obszarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Z raportu wynika także, że organizacje już teraz przeprowadzają cyfryzację lub planują wprowadzić rozwiązania do jej przeprowadzenia, takie jak: sieci 5G (91%), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (89%) czy też Internet rzeczy i inteligentne czujniki (88%).

Zobacz również:

  • HPE Aruba Networking poszerza ofertę z obszaru bezpieczeństwa i sieci dla MŚP
  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami

Wyniki badania wskazują na rosnący rozdźwięk między wymaganiami technologicznymi a zdolnością zespołów IT do zarządzania stosowanymi rozwiązaniami. Coraz większe wykorzystanie technologii w połączeniu z niewystarczającymi zasobami, a także upowszechniająca się praca zdalna, chmura hybrydowa czy rozproszone centra danych powodują, że organizacje stają się bardziej narażone na ryzyko.

„Potrzeby biznesowe zmieniają się, a zespoły IT coraz częściej starają się im sprostać poprzez wdrażanie nowych technologii. Jednakże wraz z technologiami muszą ewoluować również środki zabezpieczające” - mówi Scott Calzia, wiceprezes ds. marketingu w HPE Aruba Networking. „Sieciowe rozwiązania oparte na AI są w stanie pomóc zespołom IT i zwiększyć ich wydajność poprzez upraszczanie zadań administracyjnych czy wdrażanie strategii bezpieczeństwa dzięki wbudowanym zabezpieczeniom”.

Organizacje coraz częściej doceniają rolę sieci w transformacji biznesowej – a w szczególności związek między rozwiązaniami sieciowymi a bezpieczeństwem i innowacyjnością. 64% liderów IT uważa, że rozwiązania sieciowe mogą zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, a 61% – innowacyjność. W związku z tym organizacje zaczynają wprowadzać rozwiązania bezpieczeństwa oparte na sieci, takie jak Security Service Edge (SSE) czy inne podobne zabezpieczenia typu edge-to-cloud (89%respondentów), kontrolę dostępu do sieci opartą na zasadach (tzw. policy-based – 88%) czy zabezpieczenia Secure Access Service Edge (SASE – 87%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200