Rok systemów ERP

Najwięksi producenci systemów ERP odnotowują w 1998 roku znaczny wzrost sprzedaży.

Najwięksi producenci systemów ERP odnotowują w 1998 roku znaczny wzrost sprzedaży.

Systemy klasy ERP sprzedają się, jak "świeże bułeczki" - zgodnie twierdzą wszyscy producenci systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Przyczyn rynkowych - w dużej mierze niezależnych od poszczególnych producentów - należy upatrywać m.in. w zbliżającym się roku 2000 i konieczności unowocześnienia posiadanych systemów.

Nie tylko rok 2000

Wzrost sprzedaży dotyczy wszystkich firm sprzedających systemy ERP w Polsce. Jest pewne, że najbardziej złożonych i rozbudowanych aplikacji nie uda się wdrożyć przed 2000 r. O zapotrzebowaniu na takie produkty decyduje jednak kilka innych czynników. "Jest nim także liberalizacja polskiego rynku, związana z kalendarzem dostosowywania się Polski do wymogów Unii Europejskiej" - komentuje Renata Szymańska, dyrektor ds. marketingu w SAP Polska. Krajowe firmy kupują coraz więcej, gdyż boją się utraty konkurencyjności, a niektóre dziedziny przemysłu już teraz są w Polsce poddane ostrej, międzynarodowej konkurencji.

Jako najbardziej przyszłościowy, producenci systemów ERP wymieniają sektor finansowo-ubezpieczeniowy i instytucje administracji publicznej. Dotychczas systemy wspomagające zarządzanie były ściśle kojarzone z procesem MRP i planowaniem produkcji.

Potężne możliwości rozwoju tkwią jednak nadal w sektorze przemysłowym. Większość firm nie stosuje na razie żadnego systemu wspomagającego zarządzanie. W sektorze tym jednak znacznie trudniej przekonać właścicieli firm, nie tyle nawet do konkretnego produktu, ile do modelu biznesowego stojącego za systemami klasy ERP.

Dużym, dotychczas nie "zagospodarowanym" rynkiem jest południe Polski, gdzie potencjalnych klientów szacuje się nawet na ok. 2 tys. W większości przypadków są to nadal spółki państwowe, które przed zakupem nowego systemu muszą przejść proces prywatyzacji. Nie wszystkie zainteresują producentów dużych systemów klasy ERP, chociaż ciekawą dla nich ofertą może być oprogramowanie wspomagające zarządzanie preinstalowane na serwerach.

Ostatni dzwonek

Sprzedaż i wdrażanie systemów ERP w polskich firmach znacznie później niż główni konkurenci zaoferował Oracle. "Wierzymy, że weszliśmy na polski rynek dokładnie na czas, kiedy lokalny rynek rozwiązań ERP przejawia pierwsze oznaki prawdziwego rozkwitu. Za kilkanaście miesięcy prawdopodobnie będzie już za późno, by zacząć od zera" - mówi Paweł Piwowar, dyrektor generalny Oracle Polska. Od stycznia br. polski oddział firmy w większym stopniu skoncentrował swoje wysiłki na oferowaniu systemu Oracle Applications i podpisał 4 kontrakty na wdrożenie swojego rozwiązania w polskich instytucjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200