Rok 2004 w sieciach LAN

Rok 2004 dobiega powoli końca. Spójrzmy więc wstecz i spróbujmy ocenić, co istotnego działo się w sieciach LAN w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jakie technologie spełniły pokładane w nich nadzieje, a jakie narobiły tylko trochę szumu i nie przełożyły się na konkretne rozwiązania. Nie był to rewolucyjny rok i właściwie prawie wszystkie przepowiednie wypowiadane na przełomie 2003/2004 roku spełniły się. A oto kilka spostrzeżeń dotyczących tego tematu.

Rok 2004 w sieciach LAN
I tak np. praktyka dowiodła, że Gigabit Ethernet pracuje na tyle szybko, iż mało jest jeszcze aplikacji (oczywiście poza wyjątkowymi zastosowaniami), które mogłyby w stu procentach skonsumować przepustowość oferowaną przez takie połączenia. Rozwiązania gigabitowe znacznie staniały i technologia ta stała się już de facto standardem.

Coraz większą popularnością cieszą się sieci WLAN, szczególnie w środowisku małych firm i w sieciach domowych. Mało kto wśród użytkowników domowych zaprząta sobie dzisiaj głowę skrętką nieekranowaną Category 5 - wszyscy wybierają sieci bezprzewodowe 802.11.

Zobacz również:

  • Wiemy kto może zastąpić Tima Cooka jako CEO Apple
  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes

Kolejne słowo klucz, które powtarzała się często w wiadomościach, to "blade" (kaseta). Na technologię tę (serwery kasetowe) decydują się najczęściej duże firmy i serwery takie krok po kroku opanowują środowiska korporacyjne. Tak miało być i tak rzeczywiście jest.

W 2004 r. zarysowały się też trendy, które zaskoczyły specjalistów i zawodowych przepowiadaczy. W mijającym roku dużą karierę, dużo większą niż można się było tego spodziewać, zrobił skrót VoIP. Za słowami poszły czyny i na rynku zaczęły się pojawiać rozwiązania wspierające tę technologię. Są to przede wszystkim przełączniki dysponujące portami wyposażonymi w układy PoE (Power over Ethernet). Przełączniki takie znajdują zastosowanie głównie tam, gdzie firmy decydują się zamienić standardowe telefony na telefony IP. Nietrudno się domyśleć, że teraz przyjdzie czas na technologię VoWLAN (Voice over WLAN), czego możemy być światkami już w 2005 r.

Wiele w mijającym roku działo się w obszarze technologii Ethernet 10 Gb/s. Grupy robocze IEEE pracują tu pełną parą nad standardem, który pozwoli przesyłać dane z tą szybkością przez nieekranowaną skrętkę (UTP). Inny standard Ethernet 10 Gb/s został ratyfikowany już na początku 2004 r. Mowa o specyfikacji 10GBase-CX4 (połączenia oparte na miedzianych kablach koncentrycznych Twinax; standard 802.3ak; maks. długość połączenia 15 metrów)). Na rynku pojawiły się już pierwsze przełączniki wyposażone w porty tego standardu. IEEE pracuje też cały czas nad tanimi połączeniami Ethernet 10 Gb/s, opartymi na światłowodach wielomodowych.

Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, jakie nowe trendy pojawią się w 2005 r. i czy te, które zrobiły taką karierę w 2004 r., będą się dalej umacniać. Ale są to już rozważania na inny artykuł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200