Rok 2001 rokiem Pentium 4?

Intel Polska zapowiada, że w tym roku wszelkie jej prace skierowane będą w kierunku promowania procesora Pentium 4.

Intel Polska zapowiada, że w tym roku wszelkie jej prace skierowane będą w kierunku promowania procesora Pentium 4.

Jak powiedział nam Jarek Matschey, Channel Business Manager w Intel Poland Developments Inc., wszelkie plany firmy w tym roku związane są z najnowszym procesorem – Pentium 4. Obecnie na rynku dostępne są dwie wersje procesora – taktowane zegarem o częstotliwości 1,5 GHz i 1.4 GHz. Już wkrótce pojawi się także najwolniejszy z rodziny P4 o częstotliwości zegara 1.3 GHz. W drugim kwartale bieżącego roku na polski i światowy rynek zostanie wprowadzony procesor o częstotliwości zegara 1.7 GHz. Pod koniec roku natomiast zostanie zaprezentowany procesor o szybkości 2.0 GHz by na przełomie lat 2001/2002 przekroczyć magiczną granicę 2 GHz.

Nie oznacza to jednak końca starszych urządzeń (Pentium III i Pentium II) i segmentu value (Celeron). Już niedługo na rynku ukażą się dwa kolejne procesory z rodziny Pentium III taktowane odpowiednio zegarami o częstotliwości 1.13 i 1.26 GHz co do minimum zmniejszy różnicę częstotliwości pomiędzy procesorami PIII i P4. Ponadto Intel gwarantuje użytkownikom komputerów wyposażonych w powyższe procesory pełną zdolność serwisową.

„Zainteresowanie nowym procesorem jest dokładnie takie jak tego oczekiwaliśmy czyli bardzo duże. Wiedzieliśmy, że Pentium4 będzie swojego rodzaju pewniakiem i, że wzbudzi duże zainteresowanie naszych klientów. I nie pomyliliśmy się.” – skomentował Jarek Matschey.

Tymczasem cena procesora Pentium 4 systematycznie spada. Po wprowadzaniu na rynek pierwszych komputerów wyposażonych w ten chip ich cena często przekraczała 10 000 złotych netto. Po dwóch znaczących obniżkach są w Polsce miejsca gdzie gotowy zestaw komputerowy wyposażony w procesor Pentium 4 można już kupić za 4999 złotych brutto. Stanowi to ciekawą alternatywę biorąc pod uwagę, że jeszcze wiele zestawów wyposażonych w procesor starszej generacji potrafi być w zbliżonej lub nawet większej cenie.

Procesor Pentium 4 został wprowadzony na polski rynek pod koniec ubiegłego roku. Chip P4 jest pierwszym produktem Intela opartym na zaawansowanej technologii NetBurst i magistrali taktowanej częstotliwością 400 MHz. Jest to pierwsza w historii firmy zmiana od czasu pokazania światu procesora Pentium Pro. Po wprowadzeniu chipu na rynek jego osiągi wywołały spore kontrowersje wśród znawców branży. Podczas gdy w większości aplikacji graficznych i multimedialnych wykazywał on sporą przewagę nad poprzednikiem i produktami konkurencji, to w aplikacjach typowo biurowych początkowe testy wykazywały, że osiągał on zbliżone lub nawet nieco słabsze wyniki niż poprzednik i produkty konkurencji.

Intel Poland Developments, Inc.

www.intel.pl


TOP 200