Robotyzacja i automatyzacja mogą przyspieszyć proces przechodzenia na pracę zdalną

Zgodnie z danymi podanymi przez GUS, w kwietniu 2020 roku pracę zdalną wykonywało w Polsce 16,7% osób, a z uwagi na charakter wykonywanej pracy, ok. 80% Polaków nie ma możliwości świadczenia swoich usług w tym trybie. Analitycy wyrażają nadzieję, że odsetek ten ulegnie zmianie na lepsze dzięki wprowadzeniu do kodeksu pracy przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Praca zdalna

Drugim czynnikiem, który może polepszyć tę sytuację, jest szybsza adaptacja robotyzacji i automatyzacji w przedsiębiorstwach. Również dzięki botom praca zdalna stanie się dostępna dla większej liczby osób.

Wydarzenia ostatnich miesięcy wskazują, że możliwość pracy z własnego domu stanie się jednym ze standardowych sposobów wykonywania pracy. Jednak aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy nie regulują wprost zasad pracy zdalnej, dlatego też polski rząd chce wprowadzić tego typu przepisy do kodeksu pracy. Według informacji PAP odpowiednie przepisy mają wejść w życie już w przeciągu najbliższych tygodni, być może jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zobacz również:

  • IaaS, Paaa, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji
  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • Google przesuwa moment powrotu do biur na przyszły rok

Jak zauważa Mariusz Gołębiewski (wiceprezes Abile Consulting, firmy consultingowej oferującej kompleksowe rozwiązania biznesowe), „To bardzo dobry i potrzebny ruch, szczególnie w kontekście uregulowania zasad bezpieczeństwa czy kosztów wykonywania pracy zdalnej. Do tej pory możliwość świadczenia pracy na odległość wynikała z nieformalnej umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą – dobrze, że zostanie to uregulowane ustawowo. Niestety ok. 80% Polaków nie ma możliwości pracy z domu, charakter wykonywanej pracy i zlecane im obowiązki wymagają fizycznej obecności w firmie. Jednak są mocne argumenty za tym, że dzięki wdrożeniu botów automatyzujących, które przejmą niektóre nasze obowiązki, ulegnie to szybkiej zmianie”.

Przejście na pracę zdalną w przedsiębiorstwach nie jest prostą sprawą. Okoliczności pandemii koronawirusa wskazują jednak, że właściwą drogą jest przyspieszenie transformacji cyfrowej. Automatyzacja procesów biznesowych zapewnia możliwość przetwarzania informacji przez 24h na dobę.

Ręczne wystawianie faktur, modyfikacja zasad dotyczących płatnych urlopów, zasiłków opiekuńczych czy dni chorobowych, których zasady zmieniają się dynamicznie jest niezwykle trudna i czasochłonna. Z drugiej strony, zaprogramowanie botów do wykonywania tych czynności jest szybkie, a po wdrożeniu pracownicy mogą poświęcić więcej czasu i energii na zajęcia przynoszące konkretny zysk przedsiębiorstwu. I to bez konieczności fizycznej obecności w biurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200