Roboty patrolujące ulice wyposażone w sztuczną inteligencję

Oto informacja, która daje nam wyobrażenie o tym, jak może wyglądać przyszłość. I to nie ta odległa, ale stojąca tuż za progiem. W jednym z azjatycki krajów inżynierowie testują roboty obdarzone sztuczną inteligencją, które obserwują otoczenie i odnotowują jak to określono „niepożądane zachowania społeczne”.

Robot

W Singpurze na ulicach pojawiły się dwa roboty Xavier. Są wyposażone w kamery, które widzą wszystko dookoła (mają one 360-stopniowe pole widzenia) i szukają osób łamiących przepisy. Np. takich które palą w miejscach publicznych papierosy, łamią zasady COVID-19, prowadzą nielegalną działalność handlową, itd.

Informację podała singapurska Agencja ds. Nauki i Technologii Home Team. Przekazy wideo zbierane przez roboty trafiają do oprogramowania analizującego tego rodzaju przekazy, które wykorzystuje sztuczną inteligencję.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Tesla kontynuuje prace nad humanoidalym robotem
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja

Gdy Xavier wykryje którekolwiek z niedozwolonych zachowań, uruchomi alerty i wysyła je w czasie rzeczywistym do centrum dowodzenia i kontroli. Straż miejska może następnie podjąć stosowne działania, przekazując np. taką informację znajdującemu się w pobliżu patrolowi.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Singapur sięga po rozwiązania rodem z powieści science fiction. Rok temu władze tego miasta-państwa położonego w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, zainstalowały w parku robota w kształcie psa. Ma na imię Spot, został wykonany przez firmę Boston Dynamics i czuwa nad tym, aby spacerujący po parku ludzie nie zbliżali się do siebie na odległość mniejszą niż jeden metr.

Inne kraje próbują również integrować roboty z różnego rodzaju służbami. Jako przykład można podać kalifornijskie miasto Huntington Park, gdzie policja „zatrudniła” robota noszącego nazwę Robocop, na wyposażeniu którego znajduje kamera CCTV. Pod koniec zeszłego policja Nowego Jorku również przetestowała wspomnianego wczesnej robota Spot, ale w maju anulowała umowę z firmą Boston Dynamics ponieważ opinia publiczna nie zaakceptowała tego rodzaju stróżów porządku publicznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200