Róbmy swoje

Gdy 120-tysięcznym miastem od 9 lat rządzi ta sama koalicja, informatyk może się tylko cieszyć.

Gdy 120-tysięcznym miastem od 9 lat rządzi ta sama koalicja, informatyk może się tylko cieszyć.

Pod osobistą opieką Marka Kopla, prezydenta miasta Chorzowa, pozostają finanse miasta i powiatu grodzkiego, których monitorowanie zapewnia program rejestracji wpływów i obsługi wydatków budżetowych. Zwrócenie szczególnej uwagi na efektywną politykę finansową zarządu miasta sprawia, że Chorzów szczyci się zbilansowanym budżetem o charakterze zadaniowym. "Gdybyśmy w tej chwili ogłosili przetarg na udzielenie miastu kredytu np. w wysokości 20 mln zł, otrzymalibyśmy pieniądze bez wymogu audytu finansowego i oceny ratingowej" - mówi Marek Kopel. Chorzów planuje wydatki budżetowe, stawiając na sprawność systemu finansowo-księgowego - modułu pakietu Ratusz bielskiej firmy Rekord - zintegrowanego z Systemem Informacji Przestrzennej (SIP).

Jolanta Sopniewska, zastępca naczelnika Wydziału Organizacyjno-Prawnego i Kadr ds. Informatyki, dzięki której od 6 lat nieprzerwanie trwa informatyzacja urzędu, zapytana o najbardziej "dochodowe" moduły systemu informatycznego magistratu, wskazuje na systemy naliczania podatków od nieruchomości i windykacji podatków od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych. Wbrew pozorom Chorzów nie ma wieloletniego planu inwestycyjnego w dziedzinie informatyki. Ani prezydent Marek Kopel, ani Jolanta Sopniewska nie widzą potrzeby tworzenia planów na zapas. "Róbmy swoje, co w moim przypadku oznacza systematyczną pracę na rzecz poprawy obsługi mieszkańców i inwestorów" - wyjaśnia Jolanta Sopniewska. - "Najbardziej jestem dumna z prac nad SIP" - dodaje.

GIS po Śląsku

Po latach dawny przysłowiowy pruski porządek okazał się zbawieniem, gdy Chorzów (dawniej Huta Królewska) przystąpił do tworzenia SIP. "Istniejący papierowy kataster gruntów bez większych problemów przetworzyliśmy do przestrzennych baz danych" - podkreśla Jolanta Sopniewska. - "Odtąd wszystkie dokumenty z ewidencji gruntów, części katastru wielozadaniowego, są wydawane za pomocą systemu informatycznego. Zaowocowało to m.in. sprawniejszą gospodarką gruntami oraz lepszą kontrolą mienia gminy i Skarbu Państwa".

"Za pomocą GIS mam pełną i szybką informację o strukturze własności w Chorzowie" - przyznaje Marek Kopel. - "Przystępujemy teraz do stworzenia ewidencji nieruchomości, kolejnej warstwy SIP".

Chorzowski SIP wspomaga również planowanie przestrzenne poprzez powiązanie zapisu planu zagospodarowania przestrzennego z rejestrem decyzji i opinii urbanistycznych oraz nadzorem budowlanym. Odwołują się one do warstwy adresowej i struktury własności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200