Roberta Nelson Shea z Universal Robots z „robotycznym Noblem” po raz drugi

Po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu lat, jedna z kluczowych pracownic Universal Robots, została uhonorowana najbardziej prestiżową na świecie nagrodą w dziedzinie robotyki – Joseph F. Engelberger Robotics Award – często określaną jako Nagroda Nobla w dziedzinie robotyki.

Roberta Nelson Shea. Foto: Universal Robots

Universal Robots to duński producent robotów współpracujących (tzw. cobotów). Założyciel UR Esben Østergaard otrzymał nagrodę Engelberger Award w 2018 roku w kategorii „Technologia”.

Roberta Nelson Shea, Global Technical Compliance Officer Universal Robots, został wyróżniona podczas ceremonii na Automate Show w Detroit. W kategorii „Zastosowanie” nagradzane są osoby lub organizacje, które wniosły znaczący wkład w rozwój technologii robotyki i jej użytkowanie. Roberta zdobyła nagrodę za swoją wybitną pracę związaną z bezpieczeństwem robotyki na całym świecie.

„Jestem niezwykle zaszczycona otrzymaniem tej nagrody. Postrzegam ją jako uznanie nie tylko dla mojej pracy, ale także dla zaangażowania Universal Robots i Teradyne w kwestie bezpieczeństwa użytkowania robotów. Ta nagroda jest wyrazem uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju tego aspektu robotyzacji w ostatnich latach. Kiedy zaczynałam pracę w tej dziedzinie ponad cztery dekady temu, czułam, że mam osobistą misję i nie ma nikogo, kto by mi w niej towarzyszył. Dziś, zwłaszcza po pojawieniu się robotów współpracujących, wszyscy jesteśmy zgodni co do znaczenia bezpieczeństwa”, powiedziała laureatka.

Roberta Nelson Shea jest kolejną kobietą, która w ostatnich latach otrzymała nagrodę Engelberger Awards. Pokazuje to, jak robotyka ewoluowała od czasu, gdy laureatka rozpoczęła pracę w branży w 1982 roku. „Na szczęście nie jestem pierwszą kobietą, która otrzymała tę nagrodę, ale jest nas wciąż mało w branży, dlatego mam nadzieję, że moja kariera może być również inspiracją dla młodszych kobiet. Mają one do odegrania ważną rolę w przyszłym rozwoju zarówno robotyzacji, jak i technologii w ogóle”, dodaje Nelson Shea.

„Ta nagroda jest potwierdzeniem ogromnego wkładu, jaki Roberta wniosła do branży robotyki, w której, zwłaszcza w przypadku cobotów, bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Zaangażowanie Roberty pomogło stworzyć standardy interakcji między ludźmi a robotami. Był to istotny wkład we współpracę między ludźmi i cobotami, którą obserwujemy dziś w tysiącach miejsc pracy”, podsumował Kim Povlsen, prezes Universal Robots.

Źródło: Universal Robots

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200