Robaczywy pomocnik tsunami

Eksperci z firmy Sophos ostrzegają przed nowym robakiem internetowym, podszywającym się pod apel pomocy dla ofiar tragicznego tsunami, które nawiedziło pod koniec ubiegłego roku kraje południowo-wschodniej Azji.

Należy zwracać baczną uwagę na wiadomości pocztowe z tytułem: "Tsunami Donation! Please help!" oraz treścią: "Please help us with your donation and view the attachment below! We need you!". Do takiej wiadomości dołączony jest również załącznik o nazwie "tsunami.exe", którego uruchomienie spowoduje aktywację ukrytego w nim 'insekta'.

Jak twierdzi Graham Cluley, Chief Technology Consultant w Sophosie, poza rozsyłaniem się pod wszystkie adresy pocztowe znalezione na zainfekowanym komputerze, robak zidentyfikowany jako "VBSun-A", umożliwia również przeprowadzenie ataku DoS (denial of service) na niemiecką witrynę www.hacksector.de . Może to być zdaniem Cluleya przejaw utarczki pomiędzy dwiema grupami hakerów.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Początek 2005 roku wydaje się być jednak w opinii Cluleya dość spokojny w kwestii ilości nowych wirusów i robaków. Na czele top wirusowej listy nadal znajduje się robak Netsky.P, który został wykryty już ponad 9 miesięcy temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200