Roaming w UE dużo tańszy już w czerwcu, potem kolejne obniżki

Pierwsza obniżka opłat za usługi komórkowe w roamingu nastąpi w czerwcu br. Dwa lata później maksymalne koszty rozmów, wiadomości SMS i transmisji danych mają być niemal o połowę niższe niż obecnie.

Europejscy Parlamentarzyści przyjęli nowe przepisy ograniczające maksymalną wysokość opłat za połączenia telefoniczne, transmisję danych i wiadomości tekstowe przesyłane spoza macierzystej sieci komórkowej. Z początkiem lipca br. maksymalny koszt opłaty za minutę połączenia w roamingu spadnie z 35 eurocentów do 29 eurocentow. Dwa lata później nastąpić ma kolejna obniżka. W lipcu 2014 roku minuta połączenia telefonicznego w roamingu na terenie UE nie będzie mogła kosztować więcej niż 19 eurocentów. W przypadku wiadomości tekstowych obniżka również będzie realizowana w dwóch etapach. Maksymalna wysokość opłat wyniesie odpowiednio: 9 eurocentów od lipca br. i 6 eurocentów od początku lipca 2014 roku. Obecny limit wynosi 11 eurocentów za jedną wiadomość SMS.

Zmniejszony zostanie także limit opłat za przesyłanie danych. Z początkiem lipca 2012 roku górna wartość opłat za jeden megabajt danych pobranych lub wysłanych poza macierzystą siecią komórkową wyniesie 70 eurocentów. W 2014 roku za taką samą ilość danych przesłanych w roamingu na terenie państw UE zapłacimy nie więcej niż 20 eurocentów. Warto wspomnieć, że obowiązujące obecnie przepisy nie nakładają ograniczeń na wysokość opłat za transmisję danych w roamingu. Wedle analiz Komisji Europejskiej w praktyce koszty przesłania jednego megabajta danych spoza własnej sieci komórkowej wynoszą obecnie przynajmniej 2 euro.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślają, że zapowiadane zmiany legislacyjne przyniosą użytkownikom europejskich sieci komórkowych wymierne oszczędności. Z szacunków Parlamentu Europejskiego wynika, że osoby, które często podróżują po państwach należących do UE zaoszczędzą rocznie nawet tysiąc euro. Jednocześnie operatorzy komórkowi będą musieli obligatoryjnie informować klientów o przekroczeniu - ustalonych na standardowym poziomie 50 euro - opłat za usługi komórkowe w roamingu.

Wprowadzenie nowych regulacji ma przyczynić się m.in. do zwiększenia konkurencyjności i otwartości unijnego rynku usług telekomunikacyjnych. Plany zakładają również wprowadzenie możliwości swobodnego przenoszenia numeru komórkowego między sieciami operatorów działających w różnych krajach UE. Usługi roamingowe świadczyć mają również unijni operatorzy wirtualni. Przed wejściem w życie nowe przepisy muszą jeszcze zyskać aprobatę Rady UE, jednak zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to jedynie formalność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200