Roaming w GPRS

Rozwiązania praktyczne

Roaming w GPRS

Rys. 2. Dołączenie operatora GPRS do sieci GRX (DTAG)

W kontekście rozwiązań GRX na rynku pojawiło się wiele firm - dostawców usług. Zastosowane rozwiązania są bardzo zbliżone technologicznie. Zróżnicowanie wynika raczej z oferty komercyjnej. Przykładowo szwajcarska Comfone oferuje możliwość wyboru technologii dołączenia operatora do sieci GRX. Sposoby dołączenia to:

  • dzierżawione łącze na bazie ATM, Frame Relay lub IP/PPP;

  • połączenie przez VPN - sieć publiczna IP (przy wykorzystaniu IPSec);

  • VPN na bazie dzierżawionego połączenia.
Sieć Comfone opiera się na protokole rutingu BGP-4. Standardowym mechanizmem zabezpieczenia sieci jest IPSec, jednak kluczową techniką jest już sama izolacja sieci. Dołączanie sieci do innych GRX wymaga zawarcia tzw. Service Level Agreements - tj. umów, które gwarantują jakość obsługi ruchu kierowanego poza sieć Comfone. Jest to typowy sposób uzyskiwania gwarancji obsługi end to end. Dzięki temu, z punktu widzenia operatora GPRS, nawet jeśli w sytuacji roamingu ruch kierowany jest przez kilka sieci GRX do innego operatora GPRS, zapewniona jest jakość obsługi. QoS w sieci GRX Comfone osiągnięto przez odseparowanie sieci od publicznego Internetu oraz przez zastosowaniu technologii IP over ATM.

Roaming w GPRS

Rys. 3. Zabezpieczenie przez realizację połączeń do wielu PoP

Pewne różnice w odniesieniu do rozwiązania firmy Comfone można zauważyć w sieci GRX DTAG (Deutsche Telekom AG). Mamy tu bowiem możliwość stosowania redundancji dla połączenia operatora GPRS z siecią GRX. Redundancja osiągana jest przez umożliwienie zwielokrotnienia liczby połączeń. Biorąc pod uwagę niezawodność, jest to istotna cecha. Ponadto dołączenie do GRX następuje już po stronie operatora GPRS - zaraz za brzegową bramą są instalowane odpowiednie urządzenia operatora GRX. Realizację takiego dołączenia do GRX pokazano na rysunku 2.

Opisany powyżej mechanizm zabezpieczania przy dołączaniu uwzględnia dwie podstawowe metody:

  • zabezpieczenie przez realizację wielu połączeń do jednego punktu PoP (Point of Presence, tj. punktu styku z siecią GRX);

  • zabezpieczanie przez realizację wielu połączeń do wielu punktów PoP.
Oczywiście specyfikacja DTAG GRX przedstawia rozwiązanie wiele do wielu jako najlepszą (preferowaną) metodę dostępu do sieci.

Roaming w GPRS

Rys. 4. Realizacja połącznia internetowego przy wykorzystaniu GRX

Przy założeniu, że sieć operatora GPRS, z którego usług w danej chwili korzystamy, jest dołączona do tej samej sieci GRX, każde połączenie internetowe jest realizowane przez wizytowaną sieć, GRX oraz sieć macierzystą. Jest to bardzo istotna własność tej architektury i wynika ona z stosowanych w GPRS mechanizmach zarządzania mobilnością - layer 2 mobility. Kluczowym elementem jest również odpowiednia struktura serwerów DNS. Na rysunku 4 przedstawiono schemat realizacji połączenia internetowego dla analizowanego wariantu. Na czerwono zaznaczono przebieg zapytania do DNS. Po wykonaniu translacji na numer IP następuje odpowiednie kierowanie pakietów przez sieć - linia zielona. Dane pomiędzy węzłami SGSN w obrębie sieci operatorów GPRS są przesyłane przy wykorzystaniu protokołu GTP (GPRS Tunneling Protocol) - pakiety są kapsułkowane (tunelowane). Z rysunku widać jednak, iż niezależnie od tego, z jakich zasobów internetowych korzystamy, ruting jest realizowany zawsze przez sieć macierzystą.


TOP 200