Roaming WiFi - testy operatorskie jeszcze w tym roku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczęła certyfikowanie produktów zgodnych z technologią Passpoint, której zadaniem jest uproszczenie procesu uzyskiwania dostępu do mobilnych sieci WLAN, zarządzanych przez różnych operatorów (roaming WiFi). Przedstawiciele organizacji spodziewają się, że pierwsze operatorskie testy nowego rozwiązania rozpoczną się pod koniec bieżącego roku.

Dla firm telekomunikacyjnych rozwiązania takie jak Passpoint - których celem jest ułatwienie użytkownikom urządzeń mobilnych korzystania z sieci WiFi tam, gdzie jest to możliwe (np. w centrach miast) jest jednym ze sposobów na odciążenie sieci 3G. Do tej pory operatorzy stosowali tę metodę indywidualnie - ich klienci mogli korzystać z hot spotów WiFi, ale tylko tych należących do danego operatora. Passpoint ma ułatwić błyskawiczne i praktyczne niezauważalne dla użytkownika przełączanie się pomiędzy sieciami WiFi różnych operatorów (do autoryzowania urządzeń oraz naliczania należności będzie używana karta SIM, powiązana z konkretnym użytkownikiem)

Nową technologię intensywnie promuje Wi-Fi Alliance, która poinformowała właśnie o rozpoczęciu procesu certyfikowania urządzeń zgodnych ze standardem Passpoint (opartym na technologii opisanej w specyfikacji Hotspot 2.0). Przedstawiciele organizacji podkreślają, że mamy do czynienia z przełomowym momentem w historii telekomunikacji - chodzi o rozpoczęcie upowszechniania uniwersalnego, identycznego dla całej branży rozwiązania upraszczającego dostęp do sieci WiFi.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Wiadomo już, że pierwszymi zgłoszonymi do certyfikowania produktami są m.in. punkty dostępowe, kontrolery oraz urządzenia typu klient firm: BelAir Networks (należy do Ericssona), Broadcom, Cisco Systems, Intel, Marvell, MediaTek, Qualcomm oraz Ruckus Wireless. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie testów operatorskich systemu Passpoint - we współpracy z wybranymi operatorami przeprowadzi je organizacja Wireless Broadband Alliance (WBA). Przedstawiciele obu stron spodziewają się, że ten etap rozpocznie się w czwartym kwartale bieżącego roku.

Dodajmy, że pierwsze, ograniczone, testy nowej technologii były przeprowadzane już na początku bieżącego roku - te planowane mają być jednak dużo bardziej złożone, a poza tym będą w nich uczestniczyć klienci operatorów. Będą oni mogli m.in. wybierać, do sieci którego operatora chcą się podłączyć (jeśli do wyboru będzie więcej niż 1) - przedstawiciele WBA pracują m.in. nad czytelnym systemem sygnalizowania "jakości" danej sieci.

"Można do tego celu używać różnych metod - najbardziej powszechną będzie z pewnością siła sygnału i prędkość transferu. Urządzenia obsługujące Passpoint będą potrafiły same wstępnie ocenić te parametry" - tłumaczy Tiago Rodrigues, dyrektor programu testów WBA.

Passpoint oferować ma kilka metod autoryzowania użytkowników - ale większość operatorów prawdopodobnie zdecyduje się na skorzystanie z najprostszej z nich, czyli opartej na rozpoznawaniu kart SIM. Inną popularną technologię może być EAP (Extensible Authentication Protocol) - przydatna w przypadku urządzeń, które nie są wyposażone w karty SIM (np. przenośne konsole do gier czy tablety).

Wiadomo już, że gotowość wzięcia udziału w testach zadeklarowało 37 operatorów telekomunikacyjnych I 24 dostawców sprzętu i rozwiązań mobilnych. Jako pierwsi do operacji przystąpią m.in. AT&T, China Mobile, Orange oraz Time Warner Cable, a także Cisco Systems, Ericsson i Intel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200