Roadrunner - superkomputer o wydajności 1,5 petaflopa

IBM i Los Alamos National Laboratory pracują intensywnie nad pierwszym superkomputerem na świecie (noszącym roboczą nazwę Roadrunner), który będzie przetwarzać dane z szybkością przekraczającą magiczną granicę jednego petaflopa.

Roadrunner to hybrydowe rozwiązanie oparte ma procesorach AMD stosowanych w standardowych serwerach oraz na układach Cel, które można znaleźć w konsolach gier PS3 produkowanych przez firmę Sony. Roadrunner będzie w maks. konfiguracji przetwarzać dane trzy razy szybciej niż najsilniejszy obecnie superkomputer Blue Gene (IBM), pracujący w Lawrence Livermore National Lab. Będzie to wydajność rzędu 1,5 petaflopów, odpowiadająca łącznej wydajności 100 tys. notebooków.

Roadrunner - superkomputer o wydajności 1,5 petaflopa

Aby zobrazować wydajność tej super maszyny, można jeszcze posłużyć się jednym przykładem. Wyobraźmy sobie, że każdy mieszkaniec ziemi posiada kalkulator i wykonuje jedno obliczenie na sekundę. Roadrunner wykona wtedy w ciągu jednego dnia obliczenia, które wszyscy mieszkańcy ziemi musieliby wykonywać przez 46 lat.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Roadrunner będzie kosztować ok. 100 mln USD i będzie się składać z 6948 dwurdzeniowych procesorów Opteron oraz z 12 960 procesorów Cell. Będą to wszystko serwery kasetowe typu "tri-blades". Kaset takich będzie 3456, każda zawierająca dwa serwery IBM QS22 (oparte na procesorach Cell) i jeden serwer LS21 (oparty na procesorach AMD).

Pamięć RAM (o wielkości 80 TB) będzie się znajdować w 288 szafach, podobnych do tych w których instalowane są serwery. I jeszcze kilka innych danych: superkomputer waży ok. 250 ton, w jego skład wchodzi 10 tys. połączeń Infiniband i Gigabit Ethernet o łącznej długości prawie stu kilometrów.

Roadrunner pracuje pod kontrolą otwartego oprogramowania Linux (Red Hat) i jest jednym z najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie wykonując 376 mln operacji na jeden W pobieranej mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200