Riffle - sieć, która zapewnia użytkownikom większą anonimowość niż ToR

Powstała sieć, która potrafi ochronić naszą prywatność lepiej niż ToR. Tak przynajmniej twierdzą jej twórcy. Nosi nazwę Riffle, została opracowana przez naukowców z MIT, bazuje na trzech kryptograficznych technikach i ma pracować szybciej niż ToR.

Riffle oprócz techniki routingu danych znanej pod nazwą „onion” (tej samej, którą stosuje ToR) wspiera też dodatkowo dwie inne techniki zapewniające jej użytkownikom anonimowość.

Pierwsza nosi nazwę „mixnet”. Są to serwery, które zmieniają ciągle swoje usytuowanie w sieci Riffle. Chodzi o to, aby pakiety obsługiwane przez sieć były za każdym razem obsługiwane przez różną konfigurację serwerów.

Zobacz również:

I tak pakiet danych może być obsługiwany za pierwszym razem po kolei przez serwery A, B, C i D, ale a drugim razem co prawda przez te same serwery, ale w innej kolejności – np. przez serwery C, B, D i A. Wszystko po to aby potencjalny haker próbując włamać się do sieci nigdy nie wiedział, który serwer jest ostatnim ogniwem w tym łańcuchu i jest tym serwerem, który wysyła pakiet w świat.

Trzecia technika jest bardziej wyrafinowana. Nosi nazwę „verifiable shuffle” i nie wdając się w szczegóły polega na ciągłym sprawdzaniu czy przepływające przez sieć dane są autentyczne i są we właściwy sposób zaszyfrowane.

Naukowcy z MIT twierdzą przy tym, że Riffle ma większą przepustowość niż ToR. Testy miały wykazać, że potrafią przesłać duży pakiet od jednego anonimowego użytkownika do drugiego w dużo krótszym czasie, niekiedy nawet dziesięć razy szybciej.

Sieć jest wspólnym dziełem naukowców z MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) oraz francuskiej uczelni École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Więcej na jej temat można przeczytać tutaj


TOP 200