Rewolucja na serwerze

Taką szynę programową stworzyło konsorcjum przemysłowe - Object Management Group - w postaci architektury CORBA z jej brokerami obiektowym ORB, wielu usług (nazewniczo-katalogowych, bezpieczeństwa, obsługi transakcji, obsługi zdarzeń) oraz protokołem IIOP. Drugą szynę, o nieco bardziej limitowanym zasięgu do granic świata Windows, stworzył Microsoft w postaci specyfikacji COM/DCOM. Obecnie jest ona rozszerzana na systemy unixowe.

Do szyny programowej można dołączać komponenty opracowane zgodnie ze specyfikacją szyny, ale również istniejące aplikacje po uprzednim "zapakowaniu" ich w otoczkę obiektową (wrapper), pozwalającą na komunikowanie się ze światem zewnętrznym za pomocą przyjętego protokołu.

Pozwala to na szybkie tworzenie na serwerze aplikacji, złożonych z komponentów programowych w sposób zbliżony do tworzenia interfejsu użytkowego.

Oferta rynkowa

O rynek klientów korporacyjnych walczą najwięksi dostawcy brokerów obiektowych, zgodnych ze specyfikacją CORBA: irlandzka firma Iona Technologies oraz firmy amerykańskie: IBM, Visigenic Software i BEA Systems.

Jak podaje IDC, liderem na tym rynku jest firma Iona, której obroty ze sprzedaży brokerów obiektowych w 1996 r. wyniosły ok. 50 mln USD. Obroty Visigenic w 1996 r. wyniosły 17 mln USD; obecnie już nie są notowane, gdyż firma stanowi oddział Borlanda. Nie da się ocenić udziału IBM w tym rynku.

Brokery obiektowe ORB i produkty pochodne zostały zaakceptowane przez przemysł informatyczny znacznie szybciej niż inne technologie. Zwykle od pojawienia się technologii na rynku do jej powszechnego stosowania mija bowiem ok. 5 lat, tymczasem udane wdrożenia ORB pojawiły się mniej więcej dwa lata temu i już obecnie są powszechnie stosowane. Na przykład we wszystkich nowych przeglądarkach Netscape Communicator jest ukryty broker obiektowy VisiBroker firmy Visigenic. Ten sam broker jest stosowany w rozwiązaniach architektonicznych, największych producentów baz danych. Brokery Iona Technologies są stosowane w wielu aplikacjach, w tym finansowych; ostatnio firma zawarła umowę z HP, przewidującą połączenie Orbixa z produktami firmy.

Brokery obiektowe firmy Iona Technologies

Oferta rynkowa produktów zgodnych z Corbą jest bogata, o czym świadczy wykaz produktów firmy Iona Technologies.

Broker obiektowy Orbix to jedna z najwcześniejszych, ale kompletnych wdrożeń specyfikacji CORBA 2. Z jego usług można korzystać w programach napisanych w językach obiektowych C/C++, Java, Smalltalk oraz w niektórych językach nieobiektowych (COBOL). Istnieje w wersji Orbix for MVS dla systemu operacyjnego MVS na duże komputery IBM oraz systemów czasu rzeczywistego - Orbix Real Time - do obsługi urządzeń sterowania przemysłowego i kontroli. Firma Iona opracowała wiele modułów rozszerzających właściwości funkcjonalne brokera Orbix; realizują one usługi zdefiniowane przez OMG.

OrbixSSL to moduł do zapewnienia bezpiecznej, szyfrowanej komunikacji między aplikacjami, opartej na protokole IIOP-SSL. Pakiet posługuje się 128-bitowym kluczem do szyfrowania. Umożliwia tworzenie, zarządzanie i weryfikowanie kluczy publicznych oraz tworzenie prywatnej instytucji certyfikującej klucze, zgodnie ze specyfikacją X.509.

OrbixSecurity służy do bezpiecznego rozpowszechniania aplikacji na wielu platformach. Zabezpiecza przepływ danych, zapewnia możliwość pojedynczego logowania się do systemu, szyfrowanie, potwierdzanie tożsamości użytkownika, audyt i zapis w dzienniku pracy informacji o dostępie do systemu.

OrbixTalk służy do zapewnienia asynchronicznej komunikacji między aplikacjami; umożliwia inicjowanie komunikacji z serwera i wysyłanie komunikatów do wszystkich lub wybranych użytkowników (multicast).

OrbixEvents to realizacja Event Services według specyfikacji OMG; służy do komunikacji w razie wystąpienia określonych zdarzeń.

OrbixWeb to "lekkie" wdrażanie w 100% czystej Javie brokera Orbix. Przeznaczona jest do ładowania do przeglądarki z sieci Web oraz komunikowania się aplikacji uruchamianych z przeglądarki z częścią aplikacji działających na serwerze.

OrbixOTM to połączenie brokera Orbix z monitorem transakcji Encina (firmy Transarc). Zapewnia integralność i spójność transakcji, realizowanych w środowisku rozproszonym; współpracuje z bazami danych za pomocą standardowego interfejsu XA.


TOP 200