Rethink IT Security Strategy for the Digital Future

Materiał promocyjny Cyberprzestępcy bez przerwy szukają nowych sposobów na włamanie się do firmowych sieci i kradzież danych, dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa przypomina grę w szachy – strategię skutecznej obrony należy dopasowywać do ruchów przeciwnika, czyli włamywaczy. O ile jednak gra w szachy toczy się powoli, dając czas obu stronom na rozmyślania, o tyle gra o bezpieczeństwo toczona jest dynamicznie, a jej reguły mogą zmienić w każdy momencie.

Zagrożenia dla sieci i danych firmy

Czytając informacje ze świata IT, często widzimy, że nastąpił kolejnym wyciek danych, a ostatnie lata to gigantycznych ilości prób ich kradzieży (w 2018 roku było to ponad 800 milionów!). Można poczuć dezorientację – skąd wiadomo, w jaki sposób uderzy włamywacz? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć ze stuprocentową skutecznością. Na szczęście można wyodrębnić kilka „trendów”, czyli najpopularniejszych metod ataku, którymi posługują się cyberprzestępcy:

  • phishing – wykradanie danych przez odpowiednio sprokurowane strony WWW
  • inżynieria społeczna – użytkownik otrzymuje fałszywy mail od osoby, podającej np. za administratora IT w firmie, który prosi o podanie danych logowania i hasła do firmowej poczty lub strony w celu zapewnienia/zwiększenie ochrony czy ustalenia nowych danych
  • włamania do Wi-Fi – cyberprzestępcy korzystają ze słabo zabezpieczonych ruterów, aby przeniknąć do urządzenia firmowego, a z niego – do sieci firmowej
Rethink IT Security Strategy for the Digital Future

Co robi włamywacz po dostaniu się do sieci? Kradzież plików firmowych, zawierających cenne informacje biznesowe, to nie najgorsza opcja. Cyberprzestępca może wykorzystać oprogramowanie do szyfrowania danych (ransomware), aby „wziąć w niewolę” opanowane urządzenia – wówczas ich dyski zostają zaszyfrowane kluczem, który znajduje w posiadaniu włamywacza, żądającego okupu za udostępnienie. Zazwyczaj koszt jest spory – a nie ma gwarancji, czy po zapłaceniu okupu przestępca rzeczywiście przekaże klucz.

Bardzo często ataki następują poprzez firmowe urządzenia mobilne, zwłaszcza, jeśli pracownicy wykorzystują je do celów prywatnych lub stosowane jest rozwiązanie BYOD. Szkodnik może dostać się do urządzenia na przykład podczas przeglądania prywatnej poczty, a stamtąd przeniknąć do sieci firmowej, gdy urządzenie zostanie z nią połączone.

Jak przygotować się do skutecznej obrony?

Aby przygotować skuteczną linię obrony, należy przede wszystkim poznać słabe punkty w sieci firmowej. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto powierzyć audyt specjalistycznej firmie. Specjaliści od bezpieczeństwa nie będą zgadywać w ciemno, gdzie może nastąpić atak, ale użyją własnych narzędzi, aby wypunktować wszystkie słabe miejsca w infrastrukturze, a także przeprowadzą testy penetracyjne, aby zasymulować hakerski atak i ocenić jego możliwe skutki. Jedną z takich specjalistycznych firm, świadczących kompleksowe, dopasowane do firmy audyty IT, jest Comarch. Audyt obejmuje nie tylko samo sprawdzenie infrastruktury IT oraz testy bezpieczeństwa, ale również ocenę, czy spełniane są wymogi dotyczące ochrony danych osobowych, co jest powiązane z bazami danych.

Po przeprowadzeniu audytu można ocenić, jak prezentuje się aktualny stan zabezpieczeń, a jaki być powinien – zazwyczaj każdy system ma sporo niedociągnięć, które należy niezwłocznie poprawić. A jeżeli w danym biznesie wykorzystywane są dane posiadaczy kart płatniczych, dochodzi dodatkowo obowiązek dostosowania zabezpieczeń do normy PCI DSS. Jak sprawić, aby firma miała silną linię obrony? Oczywiście zlikwidować wszystkie znalezione w trakcie audytu luki i wzmocnić słabe strony. Jest to również zadanie dla specjalistów, dlatego warto powierzyć im zadanie wdrożenia wszystkich rozwiązań zabezpieczających, które będą w stanie skutecznie stawiać czoła atakom, a zarazem nie wpłyną na efektywność pracy firmowej sieci i znajdujących w niej urządzeń. Uwaga – może się okazać, że wszystkie aktualnie używane rozwiązania w firmie są niewystarczające. Dobrze wówczas pomyśleć o wdrożeniu całkowicie nowych, zaczynając od podstaw. Eksperci przeprowadzający audyt z pewnością będą w stanie doradzić rozwiązania optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb firmy.

Rethink IT Security Strategy for the Digital Future

Element ludzki jest równie ważny!

Jak wykazują to badania Small Business Trends, niedbałość lub lekkomyślność pracowników odpowiadały w zeszłym roku za 48% przypadków wycieków danych na świecie! A jak uzupełnia to raport stworzony przez przez Xopero Software w styczniu 2019 r., ponad 40% polskich przedsiębiorców doznało narażenia danych ze strony pracowników! Dlatego niezależnie od tego, jakie zostaną wdrożone rozwiązania w warstwie software i hardware, cyberedukacja pracowników jest równie ważna i powinna zostać włączona do strategii IT przedsiębiorstwa.

Świadomy zagrożeń pracownik to połowa sukcesu – tym bardziej, że coraz częściej prowadzone są kampanie phishingowe spersonalizowane pod kątem konkretnych firm. Pracownik musi być świadomy np. tego, że gdy w mailu przychodzi załącznik określony jako „Faktura” lub „Umowa sprzedaży”, należy najpierw upewnić się co do tożsamości nadawcy – często fałszywy załącznik jest kamieniem, który wywołuje lawinę paraliżującą cały dział IT w firmie!

Skuteczna strategia bezpieczeństwa dla firmy - jak ją ustalić?

Skuteczna strategia bezpieczeństwa firmy jest możliwa do opracowania dopiero po audycie i wzmocnieniu słabych punktów. Zarówno przeprowadzenie testów, jak i ustalenie strategii najlepiej powierzyć uznanym specjalistom, jak wspomniany Comarch. Wieloletnie doświadczenie, znajomość najnowszych technologii oraz dostępność przez 24 godziny na dobę sprawiają, że jest to firma godna polecania dla każdego, kto chce zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.

Warto sprawdzić tę ofertę! Kliknij i dowiedz się więcej o rozwiązaniach Comarch z zakresu bezpieczeństwa!