Replikowanie serwerów WWW

Oprogramowanie firmy Lotus pozwala przeglądać Internet bez podłączenia do sieci.

Oprogramowanie firmy Lotus pozwala przeglądać Internet bez podłączenia do sieci.

Po kilku miesiącach opóźnienia w stosunku do deklarowanych wcześniej terminów, firma Lotus wprowadziła na rynek nową wersję oprogramowania Weblicator, umożliwiającego przeglądanie sieci WWW bez stałego podłączenia do Internetu.

Wprowadzenie na rynek poprawionego Weblicatora, który pozwala replikować strony WWW na lokalny dysk twardy, a następnie indeksować, przeglądać i przeszukiwać je lokalnie, bez konieczności podłączenia do Internetu, było zapowiadane na I kwartał br. Jednak w marcu firma Lotus poinformowała, że ze względu na modyfikacje interfejsu użytkownika termin ten ulegnie opóźnieniu. Pierwsza, uboga w swych możliwościach wersja Weblicatora pojawiła się na rynku w ub.r.

Praca bez podłączenia

Weblicator współpracuje z dowolną przeglądarką WWW obsługującą ramki (frames). Oprogramowanie to integruje technologie wykorzystywane w Notes (replikacja, bezpieczeństwo, usługi obiektowe) i sieci WWW. Pakiet pozwala na ściąganie z Internetu wybranych stron WWW w momencie gdy użytkownik podłączony jest do Internetu, a następnie przeglądanie ich lokalnie wtedy, gdy komputer nie jest już podłączony do sieci. Jest to idealne rozwiązanie dla użytkowników pracujących na notebookach lub też mających dostęp do Internetu wyłącznie za pośrednictwem modemu.

W procesie kopiowania stron na lokalny dysk twardy wykorzystywana jest technologia replikacji znana z pakietu Notes. Dzięki niej można replikować nie tylko same strony WWW, ale także bazy danych pakietu Notes publikowane w Internecie.

Użytkownik ma do dyspozycji wiele opcji, które są przydatne w pracy z Weblicatorem. Na dole każdej strony WWW wyświetlany jest specjalny pasek aplikacji w Javie informujący w tle o serwerze aktualnie replikowanym i umożliwiający dodanie aktualnie przeglądanej strony do listy serwerów, które mają być replikowane. Główna konsola programu Weblicator oraz wszystkie jego zaawansowane menu obsługiwane są za pośrednictwem przeglądarki.

Użytkownik może konfigurować częstotliwość replikacji, określić, jakie elementy mają być ściągane ze stron WWW (np. tylko tekst, tekst i grafika lub też wszystkie elementy poza appletami), czy ściągnięte informacje mają być kompresowane i indeksowane, zaznaczyć jak "głęboka" ma być replikacja, tzn. ile kolejnych stron (osiąganych po kliknięciu hiperłączy) ma być kopiowanych na lokalny dysk twardy itd.

Weblicatora należy docenić za sposób, w jaki gospodaruje zreplikowanymi informacjami. Nie powodują one bowiem powstania "śmietnika" na dysku twardym, ale wszystkie trafiają do jednego pliku WNWEBRS.NSF, będącego bazą danych w pełni zgodną z formatem Notes. Daje to jeszcze jedną możliwość użytkownikom tego pakietu. Baza taka może być udostępniana współpracownikom i bez żadnych modyfikacji przeglądana w ich pakiecie Weblicator lub też w kliencie Notes.

Interfejs użytkownika

Fakt, że przeglądarka WWW jest podstawowym interfejsem użytkownika, w żaden sposób nie zmniejsza funkcjonalności pakietu. Użytkownik zapoznany z pakietem Notes nie będzie miał żadnych wątpliwości co do tego, że nowe oprogramowanie powstało w firmie Lotus. W oknie przeglądarki widoczna jest identyczna struktura, taka jak w prostych bazach danych systemu Domino.

Użytkownik może sortować całą bazę według nazw replikowanych serwerów, daty replikacji, ich rozmiaru, adresy URL i innych kryteriów, które sam zdefiniuje. Może także opisywać zreplikowane strony WWW, tak by współpracownicy, którzy będą je przeglądać, zwrócili uwagę na określone zagadnienia.

Ponadto pakiet może także monitorować wszelkie zmiany na serwerach, które znajdują się na liście replikacji. Jeśli zostanie na nich wprowadzona modyfikacja, to w zależności od ustawień użytkownik może być o tym informowany lub też w pełni automatycznie nowsza wersja tej strony zostanie zreplikowana do bazy danych.

Dostępność

Standardowo dostarczana konfiguracja Weblicatora zawiera rozbudowaną listę replikacji, obejmującą serwery dotyczące turystyki, biznesu, serwisy informacyjne (zarówno prasowe, jak i dedykowane finansom) oraz katalogi serwerów WWW. Nic nie stoi na przeszkodzie, by edytować tą listę, usuwając nie chciane serwery i dodając własne. Według przedstawicieli Lotusa, w kolejnej wersji Weblicator zostanie wyposażony w możliwość replikowania i uruchamiania skryptów w Javie, a także w obsługę technologii Push. Niestety, nie podano szczegółów dotyczących tych rozwiązań ani planowanego terminu pojawienia się nowej wersji pakietu.

Amerykańska wersja Weblicatora dostępna jest już na rynku w cenie 29 USD. Wersje: francuska, niemiecka, włoska i hiszpańska powinny być dostępne na początku lipca, a brazylijska, portugalska, duńska, fińska, norweska i szwedzka - na początku września.

W Internecie pod adresemhttp://notes.net/weblicstd.nsf/selector dostępna jest w pełni funkcjonalna, ewaluacyjna wersja produktu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200