Renault i Google pracują nad samochodową platformą SDV

Francuski producent samochodów Renault nawiązał kilka lat temu z firmą Google współpracę, która miała zaowocować powstaniem pojazdów kontrolowanych przez systemy komputerowe bazujące na Androidzie.

Obie strony są obecnie w trakcie projektowania pojazdu SDV (Software Defined Vehicle), czyli takiego, którym będzie zarządzać prawie w stu procentach oprogramowanie uruchamiane na urządzeniu Android. Partnerstwo ma dwojaki cel. Chce stworzyć platformę SDV pracującą zgodnie z paradygmatem Digital Twin (cyfrowy bliźniak), składającą się zarówno z autonomicznego oprogramowania kontrolującego samochód, jak i wspierających to zadanie aplikacji funkcjonujących w chmurze. Termin „Digital Twin” obejmuje architekturę wspierającą zaawansowane możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję oraz przez nowe aplikacje In-Car Services klasy onboard oraz offboard.

Platforma SDV ma bazować na łączności bezprzewodowej i aktualizowanymi na bieżąco aplikacjami wykorzystującymi system Android Automotive i technologii Google Cloud. Renault będzie wykorzystywać technologię Google Cloud do bezpiecznego przechwytywania danych i ich analizowania. Aplikacje te będą również korzystać z technologii uczenia maszynowego i algorytmów wykorzystujących sztuczną inteligencję Google.

Zobacz również:

  • 17 polskich firm wyróżniono w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe
  • NHTSA zezwala na autonomiczne pojazdy bez kierwonicy
  • Google zapłaci 392 miliony dolarów odszkodowania!

Google informuje, że platforma SDV będzie wspierać takie rozwiązania, jak predykcyjna konserwacja pojazdów, dokładne wykrywanie ich awarii w czasie rzeczywistym, jak również przyczyni się do znacznego polepszenia komfortu jazdy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200