Relativity podbija rynek e-discovery w sektorze prawnym

Computerworld Relativity tworzy intuicyjne oprogramowanie wspierające organizacje w porządkowaniu danych, odkrywaniu prawdy i działaniu na jej podstawie. Zapewnia rozwiązania w abonamencie SaaS (Software as a Service - oprogramowanie jako usługa), które cieszą się uznaniem na całym świecie. Firma jest w Polsce od sześciu lat.

Relativity dynamicznie rozwija się w branży technologii prawnych, oferując kompletną platformę e-discovery, która wspiera zarządzanie i analizę nieustrukturyzowanych danych, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji, technologii chmurowych czy wizualizacji. Z produktów firmy korzystają kancelarie prawne, agencje rządowe, instytucje finansowe i korporacje na całym świecie.

Relativity zatrudnia ponad 1300 osób na całym świecie i ma siedzibę główną w Stanach Zjednoczonych (Chicago). Od 2015 r. firma obecna jest również w Polsce.

Od konsultingu po SaaS

Relativity zostało założone w 2001 r. jako firma konsultingowa, natomiast w 2007 r. przekształciło się w firmę tworzącą oprogramowanie e-discovery. Organizacja zapewnia nowoczesną platformę do zarządzania dużymi ilościami danych i szybkiego identyfikowania kluczowych kwestii.

Relativity podbija rynek e-discovery w sektorze prawnym

Piotr Stefaniak Country Manager, Poland w Relativity

W ciągu ostatnich lat Relativity rozbudowało platformę e-discovery, a także ewoluowało w kierunku firmy zapewniającej dostęp do różnych usług w modelu SaaS. Dotyczą one przede wszystkim prawa i compliance. Pierwszym głównym produktem jest działający w chmurze RelativityOne, który wspiera proces legislacyjny w systemie prawnym krajów anglosaskich. To rozwiązanie jest stosowane również w Polsce, głównie przez partnerów globalnych, którzy mają w naszym kraju swoje biura.

„Obecnie większość danych jest zarządzana w chmurze. Dzięki RelativityOne zespoły prawne nie muszą poświęcać czasu na utrzymanie systemów i mogą skupić się na poprawie sposobu obsługi swoich klientów. Dzięki najwyższej klasy bezpieczeństwu, globalnemu zasięgowi, najlepszej wydajności i możliwości szybszego wprowadzania innowacji, klienci RelativityOne zyskują przewagę konkurencyjną już teraz i zapewniają sobie sukces w przyszłości” – mówi Piotr Stefaniak Country Manager, Poland w Relativity. Ponadto warto podkreślić, że produkty Relativity wykorzystują sztuczną inteligencję, dzięki której wiele zadań zrealizujemy szybciej oraz skracamy czas związany z przeglądaniem i wyszukiwaniem danych.

Drugim kluczowym produktem jest Relativity Trace, pozwalający „wykrywać niewłaściwe postępowanie, zanim się nasili”. To świetne rozwiązanie do monitorowania komunikacji, identyfikujące wykorzystywanie informacji poufnych, zmowy i inne zachowania niezgodne z przepisami. W wielu firmach takie systemy są konieczne i Relativity dostarcza jedne z najlepszych na świecie rozwiązań tej klasy.

Narzędzia Relativity działają w sposób częściowo zautomatyzowany, ujawniając najbardziej ryzykowne treści, co pozwala kierownictwu na podejmowanie działań, zanim będzie za późno. Trace bez trudu połączymy z większością systemów współpracy przedsiębiorstw i finansów. „Wychwytując ustrukturyzowane i nieustrukturyzowane dane z ponad 40 źródeł, w tym wiadomości e-mail, audio, czat i inne typy plików, rozwiązanie oferuje alerty w czasie zbliżonym do rzeczywistego w przypadku działań wysokiego ryzyka, takich jak oszustwa lub zmowy, które wymagają dokładniejszej analizy” – mówi Piotr Stefaniak.

Rosnące spektrum technologii

Relativity to również firma, która w coraz większym stopniu polega na technologiach. W miarę wzrostu ilości danych, ich duża część jest nieustrukturyzowana (nawet 80%), co sprawia, że późniejsze wyszukiwanie informacji i dokładne identyfikowanie ważnych danych stanowi wyzwanie. Z tego powodu, chcąc ułatwić pracę swoim klientom, Relativity przejęła firmę Text IQ, korzystającą ze sztucznej inteligencji do identyfikacji wrażliwych danych, opierając się na modelach machine learningu, głębokiego uczenia się, analizie sieci spo-łecznych (SNA), przetwarzaniu języka naturalnego (NLP) i modelowaniu graficznym. Wszystko to pomaga firmom w zakresie zarządzania i ograniczania ryzyka związanego z danymi. Wykorzystanie tych rozwiązań umożliwia obniżenie kosztów i ryzyka, które są związane z weryfikacją przywilejów prawnych oraz przyspieszenie i zwiększenie dokładności reakcji na naruszenia w obszarze ochrony danych. Zarządzanie danymi do identyfikacji osób (PII) często jest związane z Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Zintegrowanie rozwiązań opracowanych przez Text IQ w ofercie produktowej Relativity usprawni realizację wyzwań, z którymi zmagają się na co dzień klienci. Tutaj warto podkreślić, że z oprogramowania Relativity korzysta już ponad 300 tys. użytkowników w 49 krajach, co oznacza łącznie zarządzanie 145 miliardami plików i 42 petabajtami danych.

Podczas manualnej analizy danych przeprowadzanie przeglądów uprawnień i innych analiz może zająć tysiące godzin i jest podatne na błędy ludzkie. Jeśli jednak skorzystamy ze sztucznej inteligencji, zredukujemy zarówno czas, jak i koszty nawet o 75%. Z kolei ewentualne błędy są redukowane do minimum. „To bardzo ciekawy czas dla AI. Cała branża technologiczna przykłada coraz większą wagę do materialnej wartość danych i działań związanych ze sztuczną inteligencją. E-discovery jest szczególnym beneficjentem tych technologii, które w znaczący sposób wspomagają analizę ogromnych, ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych zbiorów danych i dokumentów, gromadzonych w trakcie dochodzen i procesów. Dzięki AI analiza ta staje się o wiele bardziej wydajna i efektywna kosztowo” – mówi Sebastian Batóg, Director, Software Engineering.

Jeśli zaś chodzi o spektrum technologii wykorzystywanych przez specjalistów Relativity, to w pewnym stop-niu zależy to od zajmowanego w firmie stanowiska i departamentu, aczkolwiek większość z inżynierów pracuje z technologiami chmurowymi opartymi na Microsoft Azure, a na co dzień sięga po kompetencje, takie jak: .Net Core, CosmosDB, Harness, Kubernetes, JavaScript. Terraform etc.

Jako firma, Relativity jest w trakcie ewolucji modelu operacyjnego w stronę kultury DevOps, która integruje ze sobą kompetencje programistów i zespołów operacyjnych. W rezultacie proces projektowania, tworzenia, testowania i wydawania oprogramowania jest szybszy i bardziej niezawodny.

Efektywna komunikacja, synergiczna kultura pracy, szybka informacja zwrotna oraz możliwość ciągłej nauki to benefity, z których już korzystają inżynierowie zaangażowani w tę transformację.

300 specjalistów w Krakowie

Relativity, poza siedzibą główną w Chicago, ma biura w New Jersey, Londynie, Hongkongu, Melbourne i Krakowie.

W miarę rozwoju firmy i poszukiwania możliwości ekspansji w Europie, Polska stała się naturalnym wyborem, ponieważ założyciel Andrew Sieja ma polskie korzenie. Relativity zdecydowało się na biuro w Krakowie w 2015 r. i od tego czasu rodzimy zespół specjalistów stał się prawdziwą siłą napędową w zakresie innowacji, realizując wiele projektów i procesów od początku do końca. Obecnie w Polsce firma zatrudnia już prawie 300 specjalistów, a zespół planuje dalszą dynamiczną ekspansję w nadchodzących miesiącach. Inżynierowie Relativity bardzo cenią sobie „ownership” produktowy. Odpowiedzialność ta połączona ze sporą autonomią w realizacji konkretnych projektów i zadań ma ogromny wpływ na ich motywację i jest motorem napędowym wielu inicjatyw i pomysłów, które niejednokrotnie przekładają się wprost na nowe funkcjonalności i rozszerzenia produktów.

Relativity dąży do tego, by być firmą, w której pracownik jest na pierwszym miejscu i ma narzędzia i wsparcie które pozwalają mu dać z siebie wszystko. Kultura firmy opiera się na wartościach zakorzenionych we wszystkich kluczowych procesach, które zapewniają organizacji i jej pracownikom sukces. „Nasi pracownicy mają wpływ na kształtowanie dynamicznie rozwijającej się branży, która stoi na czele innowacji i umożliwia organizacjom znalezienie prawdziwej historii kryjącej się za złożonymi, nieustrukturyzowanymi danymi” – zauważa Piotr Stefaniak. „Nasze rozwiązania, tworzone tu, w Polsce, stosują największe korporacje na świecie, prawie wszystkie największe firmy prawnicze, a także wiele agencji rządowych” – dodaje.

Relativity dostosowała się również do trendów na rynku pracy i wprowadziła stały model pracy hybrydowej i zdalnej. Biuro Relativity znajduje się w Krakowie, ale firma oferuje możliwość stałej pracy zdalnej, co oznacza, że aplikować mogą osoby z całego kraju. Dla firmy ważna jest również kwestia różnorodności, w ostatnich dwóch latach firma czterokrotne zwiększyła liczbę zatrudnionych kobiet oraz podwoiła liczbę narodowości wśród pracowników.

Firma systematycznie rekrutuje nowych pracowników, do końca roku zamierza zatrudniać ponad 300 specja-listów. Relativity poszukuje utalentowanych inżynierów oprogramowania, idealnie z doświadczeniem w technologiach chmurowych, ale oprócz ról technicznych szuka także kandydatów do pracy w działach zarządzania produktem, wsparcia klienta i operacji biznesowych. Pracownikom przysługują atrakcyjne benefity, takie jak: dodatkowe płatne dni urlopu, ogólnofirmowe dni wolne w okolicach świąt, budżet na wyposażenie domowego biura oraz atrakcyjne pakiety udziałów w firmie.

Na koniec warto wspomnieć o dynamicznym rozwoju globalnym, który znacznie przyspieszy m.in. fundusz Silver Lake, specjalizujący się w inwestycjach technologicznych. Silver Lake dostrzegł potencjał i ogromne możliwości na wzrost Relativity.

Wsparcie Silver Lake przyspieszy i tak już dynamiczny rozwój Relativity, jak również pozwoli na większe zróżnicowanie technologiczne oraz wprowadzanie kolejnych innowacji. Silver Lake jest jednym z najbardziej szanowanych inwestorów branży technologicznej, a ich inwestycja świadczy o zaufaniu do zaangażowania Relativity w dostarczanie najlepszych w swojej klasie technologii w sektorach, które obsługują. Wall Street Journal donosi, że Relativity uzyskało wycenę ponad 3,6 mld dol. Dzięki tej inwestycji Relativity stała się jedną z większych firm IT z polskimi korzeniami i jest gotowa na podbój kolejnych rynków.