Rekordowy wzrost rynku DSL

W III kw. na światowy rynek multiplekserów DSLAM (instalowanych w centralach operatora) trafiło 12,4 mln sztuk urządzeń, co oznacza 182-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W tym samym czasie producenci sprzedali 10,2 mln modemów DSL instalowanych po stronie klienta (tzw. CPE), o 135 proc więcej niż w III kw. 2002 roku oraz o ponad jedną czwartą więcej niż w II kw. 2003 r.

Według wstępnych szacunków firmy Gartner, w segmencie multiplekserów DSLAM w III kw. 2003 na pierwszym miejscu utrzymuje się Alcatel (zob. tabela z lewej).

Rekordowy wzrost rynku DSL

Producenci urządzeń DSLAM

Producent kontroluje 34,4 proc. rynku z wynikiem 4,2 mln sztuk sprzedanych urządzeń. Drugie miejsce (17,7-proc. udział) zajmuje Huawei, który dzięki rekordowemu popytowi w Chinach odnotował wzrost sprzedaży o 1275 proc. w ujęciu rocznym. W III kw. 2002 do chińskiego producenta należało "zaledwie" 3,6 proc. rynku (160 tys. sprzedanych sztuk). Dwaj czołowi sprzedawcy kontrolują razem 52,1 proc. rynku, co świadczy o jego wysokiej koncentracji - podsumowuje Gartner.

Rekordowy wzrost rynku DSL

Producenci modemów CPE

W segmencie modemów instalowanych u odbiorców usług DSL pierwsze miejsce zajął Siemens z 12,8-proc. udziałem w rynku (1,3 mln sztuk). Wzrost w ujęciu rocznym niemieckiego producenta wyniósł 49,4 proc. (zob. tabela z prawej). W III kw. 2003 numerem dwa został NEC (9,2 proc. udziału w rynku), który dzięki wzrostowi rzędu 286 proc. przeskoczył firmę Thomson. Amerykański producent sprzedał w III kw. 874,3 tys. modemów.

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Telekomunikacja Polska oferuje klientom modemy Sagem oraz Alcatel. Urządzenia DSL instalowane w centralach operatora pochodzą od Lucenta oraz Siemensa. Według najnowszych danych TPSA z usługi Neostrada skorzystało już ponad 160 tys. osób. Operator chce pozyskać ok. 270 tys. abonentów.

Uruchomiona niedawno przez Telefonię Dialog usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu opiera się po stronie operatora na rozwiązaniach Cisco oraz Extreme Networks. Modemy instalowane u klienta dostarcza słoweński producent Iskratel.

Dobre wyniki są efektem boomu usług szerokopasmowych w Chinach oraz migracji na platformy o większej przepustowości w Japonii. W tym regionie ze znanymi producentami zaczynają konkurować nowe firmy głownie z Tajwanu, których sprzęt operatorzy sprzedają pod własną marką. Około jednej czwartej sprzętu DSL trafiło do Chin. Rynki obu Ameryk odnotowały niewielki wzrost, spadek nastąpił natomiast w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Gartner przewiduje, że przez kilka najbliższych kwartałów silny popyt na szerokopasmowy dostęp do Internetu utrzyma się - jedni operatorzy wejdą w etap masowego wdrażania tej technologii, drudzy będą unowocześniać istniejącą sieć w celu zwiększenia przepustowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200