Rekordowy wzrost przychodów na rynku usług świadczonych przez chmury publiczne

Według nowych danych opublikowanych kilka dni temu przez firmę badawczą IDC, globalne przychody generowane przez usługi chmury publicznej przekroczyły w 2022 roku rekordową kwotę 500 mld USD.

IDC podaje, że było to dokładnie 545,8 mld USD, co stanowi wzrost o 22,9% w porównaniu z poprzednim rokiem. Podstawowe usługi w chmurze (do których zalicza się infrastrukturę, platformę i oprogramowanie świadczące usługi) rosły jeszcze szybciej, bo o 28,8% w ujęciu rok do roku. Największym pojedynczym obszarem wydatków w 2022 r. były aplikacje SaaS, które przyniosły 246,3 mld USD przychodów, a następnie IaaS na poziomie 115,5 mld USD.

Świadczy to o rosnącej zależności organizacji od danych i usług AI oraz od przetwarzania rozproszonego. W szczególności wydatki na IaaS i PaaS powinny nadal rosnąć szybciej niż cały rynek chmury publicznej, na co dostawcy usług w chmurze zareagowali, wdrażając coraz bardziej wydajną infrastrukturę.

Zobacz również:

  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • Rynek smartwatchy rośnie, ale trendy zaskakują

„Służy to dwóm celom” — powiedział w raporcie wiceprezes ds. badań IDC, Dave McCarthy. „Po pierwsze, odblokowuje kolejną falę migracji dla aplikacji korporacyjnych, które wcześniej pozostawały w środowisku lokalnym. Po drugie, tworzy podstawę dla nowego oprogramowania AI, które można szybko wdrożyć na dużą skalę. W obu przypadkach inwestycje te stwarzają możliwości rozwoju rynku”.

Dane IDC pokazują również inną tendencję. Chodzi i rosnącą konsolidację na rynku usług świadczonych prze chmury publiczne. Chociaż pięciu największych dostawców usług w chmurze publicznej opanowało mniej niż niej niż połowę rynku, to ich przychody urosły szybciej niż cały rynek, bo o 27,3%.

Microsoft jest największym dostawcą chmury publicznej na świecie, zgodnie z informacjami IDC, odpowiadając za 16,8% całego rynku, tuż za nim uplasował się AWS z 13,5%. Salesforce, Google i Oracle uzupełniły pierwszą piątkę. IDC twierdzi, że jednym z głównych czynników napędzających nowe wydatki na chmurę publiczną będzie generatywna sztuczna inteligencja. Możliwości sztucznej inteligencji prawdopodobnie staną się głównym przedmiotem zainteresowania większości organizacji w najbliższej przyszłości, a znaczenia chmury publicznej dla jakiejkolwiek potencjalnej oferty sztucznej inteligencji nie można przecenić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200