Rekordowe wyniki Google: 50 mld USD przychodu, ponad 10 mld USD zysku!

W minionym roku przychody operatora najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej po raz pierwszy w historii firmy przekroczyły kwotę 50 mld USD. Gros tej kwoty to wpływy z reklam. Rok 2012 firma Google zamknęła zyskiem netto sięgającym 10,74 mld USD.

“W zeszłym roku, po raz pierwszy w historii firmy nasze przychody przekroczyły 50 miliardów dolarów. Myślę, że to niezły wynik jak na firmę działającą nieco ponad dekadę" - mówi Larry Page, współzałożyciel i dyrektor generalny Google. Zapowiada on, że w kolejnych latach Google będzie kontynuować strategię rozwoju. Jej częścią ma być szereg przemyślanych inwestycji ukierunkowanych na poszerzenie udziałów rynkowych.

Tylko w czwartym kwartale minionego roku przychody koncernu sięgnęły 14,4 mld USD i były o 36 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Kwota ta nie uwzględnia wartości zobowiązań Google względem zewnętrznych witryn. Przychody z własnych witryn Google wzrosły w ostatnim kwartale 2012 roku o 18 proc. i stanowiły źródło dwóch trzecich ogólnych obrotów Google w tym kwartale. Około 27 proc. kwartalnych obrotów Google pochodziło z usług reklamowych realizowanych za pośrednictwem witryn partnerskich. Kwartalny zysk netto sięgnął niemal 3 mld USD.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja wkroczyła do aplikacji Speaking Practice
  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić

Źródłem wzrostów jest przede wszystkim zwiększenie obrotów z działalności na rynku usług reklamowych. Władze Google spodziewają się, że trwający rok przyniesie kolejne wzrosty. W zwiększeniu rentowności pomóc ma m.in. rozszerzenie oferty możliwe dzięki przejęciu spółki Motorola Mobility. Zapowiedziana w zeszłym roku transakcja ma zostać sfinalizowana w tym roku. Za spółkę powstałą na bazie działalności wydzielonej wcześniej z koncernu Motorola firma Google zapłaciła ok. 12,5 mld USD. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że zakup spółki wyspecjalizowanej w produkcji telefonów komórkowych i tabletów pozwoli Google m.in. na dopasowanie planów rozwoju platformy Android do możliwości sprzętowych urządzeń z różnych segmentów rynku. Niewykluczone również, że amerykański koncern zdecyduje się na samodzielną produkcję własnych urządzeń mobilnych. Wraz z przejęciem firmy Motorola Mobility koncern Google zyska również prawa do pokaźnego portfolio patentów i wniosków patentowych dotyczących m.in. technologii mobilnych. Władze Google zapowiadają również kontynuację rozwoju oferty usług i rozwiązań dedykowanych dla urządzeń mobilnych. W tym obszarze Google już teraz notuje istotne wzrosty obrotów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200