Rekordowa szybkość

Amerykańska firma Sprint i Swedish National Research and Education Network ustanowiły rekord świata w szybkości przesyłania dużych porcji danych przez Internet. Zespół Sprint/SUNET przesłał blisko 840 GB danych między dwoma pecetami (jeden pracujący w Kalifornii, a drugi w Szwecji) z czasie poniżej 27 minut.

Ilość przesłanych danych odpowiada zawartości 140 dysków DVD, czyli mówiąc obrazowo, jeden dysk przesyłano w 11,5 sekundy. Dane musiały przebyć odległość ponad 15 tys. kilometrów i były przesyłane przez komercyjne połączenia internetowe (a konkretnie sieci SprintLink Internet i GigaSunet IP) z szybkością 4,23Gb/s. Test przeprowadzono w kwietniu br.

Tak więc dane były przesyłane o 12% szybciej od poprzedniego rekordu, który został ustanowiony przez California Institute of Technology (USA) i instytutu CERN (Szwajcaria). Trzeba jednak zaznaczyć, że California Institute of Technology i Cern wymieniały ze sobą dane przez prywatne, doświadczalne połączenia komputerowe, a nie przez komercyjny Internet. Poprzedni rekord szybkości transmitowania danych przez komercyjny Internet (odnotowany w Guinness Book of World Records wydanej w 2004 r.) jest trzy razy gorszy.

Zobacz również:

  • Ataki ransomware pozostają nadal numerem 1
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Pakiety musiały przejść przez 40 ruterów IP (35 w sieci SprintLink i 5 w sieci Sunet). Komputerami wymieniającymi dane były standardowe serwery Dell 2650 wyposażone w jeden procesor Intel Xeon 2 GHz i 512 MB pamięci RAM, pracujące pod systemem operacyjnym NetBSD 2.0. Jeden serwer był podłączony do rutera GigaSunet (pracującego w University of Lulea w Szwecji), a drugi do rutera dostępowego Sprint (pracującego w San Jose, Kalifornia), używając intelowskich adapterów PRO/10GbE (Ethernet 10 Gb/s).

Rekord został zweryfikowany przez konsorcjum Internet2, które sponsoruje i nadzoruje tego rodzaju testy. Sprint ma na swoim koncie dwa inne sukcesy. Na początku lipca zademonstrował pierwsze produkcyjne połączenie internetowe pracujące z szybkością 40 Gb/s, a w zeszłym roku przetestował z powodzeniem aplikację replikującą dane w trybie asynchronicznym przez sieć IP, używając do tego celu połączenia światłowodowego i technologii FCIP (Fiber Channel over IP). Dane były transmitowane na odległość ponad 5 tys. km.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200