Rekin z bardziej ostrymi zębami

Rozbudowanie oprogramowania macierzy Shark pozwoli IBM efektywniej konkurować z rozwiązaniami EMC.

Rozbudowanie oprogramowania macierzy Shark pozwoli IBM efektywniej konkurować z rozwiązaniami EMC.

IBM w znaczący sposób rozbudował oprogramowanie towarzyszące systemowi pamięci masowej IBM Enterprise Storage Server, znanemu również pod roboczą nazwą Shark. Dzięki nowym rozszerzeniom rozwiązanie IBM może bezpośrednio konkurować z macierzami Symmetrix firmy EMC, lidera rynku rozwiązań wysoko wydajnych pamięci masowych.

Do nowych funkcji nale- żą: możliwość replikowania w czasie rzeczywistym danych między dwoma systemami Shark, oddalonymi nawet o prawie 100 km (60 mil), wykonywania kopii typu snapshot oraz podłączania za pośrednictwem interfejsu Fibre Channel do serwerów innych niż dostarczane przez IBM (dotychczas rozwiązanie miało takie ograniczenie).

Shark to system pamięci masowej, umożliwiający obsługę do 11 TB danych, które są udostępniane serwerom za pośrednictwem interfejsów Ultra- SCSI, Fibre Channel Enterprise Systems Connection (ESCON) i FICON. Rozwiązanie wprowadzone na rynek rok temu sprzedano na całym świecie, według informacji IBM, w ilości ok. 4 tys. sztuk.

Zdalna kopia

IBM udostępnił oprogramowanie Peer-to-Peer Remote Copy (PPRC), umożliwiające dwóm systemom Shark replikowanie danych w czasie rzeczywistym i ich synchroniczne zapisywanie na obu macierzach. Rozwiązanie to pod względem funkcji jest zbliżone do konkurencyjnego produktu Remote Data Facility, przeznaczonego dla macierzy EMC Symmetrix. Produkt EMC działa zarówno z wykorzystaniem dedykowanego łącza Fibre Channel ESCON, jak i łączy IP. PPRC jest nieco uboższe funkcjonalnie, umożliwia bowiem pracę wyłącznie za pośrednictwem łączy ESCON, które mogą łączyć dwie macierze Shark oddalone o ok. 100 km.

Taka replikacja jest wykorzystywana przede wszystkim do zagwarantowania pełnej dostępności danych, w przypadku gdy jedna z macierzy ulega awarii. Oprogramowanie PPRC ma również gwarantować to, że transakcje realizowane w chwili awarii jednej z macierzy nie zostaną utracone, a przełączenie na drugą z nich nastąpi automatycznie w sposób niezauważalny dla użytkownika i aplikacji korzystającej z danych. Współpracuje też z systemami OS/390, Unix, Windows NT 4.0 i 2000 oraz NetWare. Na specjalne życzenie IBM udostępnia również wersję przystosowaną do współpracy z serwerami linuxowymi.

Odcinana kopia

Innym elementem zmniejszającym dystans między rozwiązaniami IBM a EMC jest oprogramowanie FlashCopy, umożliwiające administratorowi wykonanie w dowolnym momencie kopii typu snapshot (tzw. kopia odcinana) wszystkich danych przechowywanych w Sharku i zapisanie jej w innym, wolnym miejscu macierzy, skąd już powoli, bez konieczności przerywania pracy, może zostać ona zgrana np. na taśmy. Kopia może być również wykorzystana do równoległego uruchamiania dodatkowych zadań operujących na tych samych danych. Funkcja ta doskonale przydaje się np. przy jednoczesnym użytkowaniu i testowaniu starszych i nowszych wersji oprogramowania bazodanowego itp. FlashCopy oferuje w tym zakresie taką samą funkcjonalność jak pakiet EMC TimeFinder.

FlashCopy może pracować na serwerach S/390, Unix, Windows NT 4.0 i 2000.

Wielu zamiast jednego

Ostatnią z istotnych nowości jest umożliwienie systemom pamięci masowej Shark bezpośredniego połączenia za pośrednictwem magistrali Fibre Channel z serwerami Suna, HP i Novella. Dotychczas Shark mógł być dołączany wyłącznie do "dużych" serwerów IBM oraz intelowskich serwerów Windows NT 4.0 i 2000 dostarczanych przez IBM. Producent zapewnia również, że jest w stanie dostarczyć obsługę łączności po Fibre Channel dla serwerów linuxowych.

Cena pakietu PPRC za licencję dla systemów replikujących 1-2 TB danych wynosi ponad 53 tys. USD. FlashCopy kosztuje ponad 35 tys. USD za licencję dla 2 TB danych, a karty Fibre Channel umożliwiające podłączenie do macierzy Shark - ponad 10 tys. USD.


TOP 200