Reinkarnacja Token Ring

Użytkownicy Token Ring nie muszą migrować na Fast Ethernet. Przepustowość 100 Mb/s zapewnia im standard High Speed Token Ring promowany przez duński Olicom.

Użytkownicy Token Ring nie muszą migrować na Fast Ethernet. Przepustowość 100 Mb/s zapewnia im standard High Speed Token Ring promowany przez duński Olicom.

Jeszcze przed rokiem wydawało się, że standard Token Ring umożliwiający transmisję z prędkością 4 i 16 Mb/s nie ma racji bytu na rynku. Jego odrodzenie można było dostrzec na tegorocznych targach CeBIT. Firma Olicom zaprezentowała na nich prototypy urządzeń pracujących w nowej wersji tego standardu nazwanej HSTR (High-Speed Token Ring) i umożliwiającej transmisję danych z szybkością 100 lub 200 Mb/s (przy zastosowaniu transmisji w trybie full-duplex).

Szybszy od Fast Ethernet

HSTR jest jedyną rozsądną możliwością zwiększenia przepustowości sieci dla użytkowników wykorzystujących technologię Token Ring. Jest poważną konkurencją dla technologii Fast Ethernet, która dotychczas była alternatywą dla klientów wymagających przepustowości przekraczającej możliwości Token Ring. Podstawowa różnica polega na tym, że stumegabitowy Ethernet umożliwia współdzielenie dostępnego pasma przez kilku klientów sieciowych, podczas gdy HSTR nie oferuje takiej możliwości. Niemniej podstawowe zasady funkcjonowania HSTR i Fast Ethernetu są zbliżone.

HSTR ma jednak jedną, istotną przewagę nad technologią Fast Ethernet - od początku był przygotowywany jako rozwiązanie, które będzie musiało efektywnie obsługiwać transmisję danych za pomocą powiększonych ramek sieciowych (maksymalny ich rozmiar to 18 KB). Testy przeprowadzone przez firmę analityczną Tolly Group (http://www.tolly.com - raport o numerze 8292) wykazały, że w przypadku ramek o rozmiarach 1518 bajtów (maksimum dla Ethernetu) HSTR jest szybszy od Fast Ethernetu o ok. 20% (HSTR osiągnął przepustowość 150 Mb/s, a Fast Ethernet - 126 Mb/s). Przy większych ramkach 4 KB, 8 KB i 17 800 bajtów HSTR osiągnął odpowiednio przepustowość 163, 167 i 168 Mb/s. Jednocześnie technologia ta w mniejszym stopniu absorbuje procesor maszyny podłączonej do sieci High Speed Token Ring.

Olicom w natarciu

Duńska firma Olicom, aktywnie działająca także w Polsce, jest pierwszym producentem, który wprowadził na rynek produkty obsługujące HSTR. Pierwszym z nich jest karta sieciowa RapidFire 3539 HSTR 100 PCI Adapter w pełni zgodna ze specyfikacją IEEE 802.5t i dostępna w cenie 350 USD. Karta ma przepustowość 100 Mb/s. Bardziej "elastyczne" rozwiązanie automatycznie przełączające się między prędkościami 4, 16 i 100 Mb/s będzie wprowadzone na rynek w I kwartale przyszłego roku.

Firma wprowadziła też na rynek dwa moduły dla swojego sztandarowego przełącznika Token Ring CrossFire 8600. Moduły CrossFire 8650 i 8651 zawierają dwa porty HSTR umożliwiające podłączenie nieekranowej skrętki (model 8650) lub też wielomodowego światłowodu (model 8651). Dostępne są one w cenie 1100 USD za moduł 8650 i 1350 USD za model 8651.


TOP 200