Reguły do wymiany

Motorki i motory

Wszyscy liczący się producenci motorów reguł biznesowych wykorzystują w swoich produktach architekturę EJB/serwer aplikacji. Stosunkowo najprostsze rozwiązania w tej dziedzinie, ograniczające się do serwowania reguł biznesowych, są dostarczane przez firmy: Versata (system Versata Logic Suite) oraz Fair Isaac (pakiet Blaze Advisor).

Na rynku są także bardziej rozbudowane serwery, np. CA CleverPath czy Aion Business Rules Expert. Oprócz składnicy reguł oferują one także motory wnioskowania (inference engine), pozwalające m.in. na wywołanie sekwencji reguł, przeglądanie ich przebiegu, zmianę ich parametrów i symulacje przebiegu procesów przy różnych parametrach wejściowych. Niektóre z produktów tej klasy, np. Aion Business Rules Expert, zawierają moduły sztucznej inteligencji, umożliwiające sprawdzanie spójności i kompletności reguł.

Najbardziej zaawansowane systemy, np. MindBox ARTEnterprise, oprócz motoru reguł i wnioskowania mają elementy systemów wspomagania decyzji czy systemów ekspertowych opartych na analizie przypadków (CBR - Case Based Reasoning) zapisanych już w bibliotece systemu.

Pośpiech niewskazany

Tych, którzy widzą w motorach reguł rozwiązanie problemów, z którymi borykają się ich firmy, trzeba od razu przestrzec, że są to, przynajmniej na razie, produkty kosztowne. Przykładowo, licencja programistyczna Blaze Advisor kosztuje 20 tys. USD, zaś licencja użytkowa na jeden procesor - ok. 30 tys. USD. Według Gartner Group światowy rynek motorów reguł i związanych z nimi usług wdrożeniowych w tym roku jest wyceniany na 300 mln USD.

Motory reguł nie są jeszcze produktami dojrzałymi. By nie dopuścić do spektakularnych niepowodzeń projektów, ich producenci najchętniej sprzedawaliby je tylko z usługami doradczymi. W związku z tym, że żadna z powyższych firm nie ma w Polsce zespołu specjalistów w tej dziedzinie, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas produkty te będą poza realnym zasięgiem większości polskich firm. Być może zresztą pewne opóźnienie wyjdzie nam na dobre - na obecnym etapie wciąż są to skomplikowane narzędzia przeznaczone dla programistów, a co najwyżej analityków.

Przegląd produktów z modułami reguł
  • Versata Logic Suite

    Versata Logic Suite (VLS) to relatywnie prosty produkt, będący modułem rozszerzającym możliwości serwera aplikacyjnego (IBM WebSphere i Bea WebLogic). VLS łączy repozytorium reguł, moduł wykonawczy, a także oddzielne moduły do obsługi reguł związanych z obsługą transakcji i procesów pracy (kolejkowanie, synchronizacja zdarzeń, przydział zasobów itp.). Moduł wykonawczy VLS tworzy komponenty EJB, które następnie osadza w środowisku serwera aplikacyjnego. Tworzeniem i uruchamianiem reguł można sterować za pośrednictwem API. Producent dostarcza także pakiet programistyczny Versata Logic Studio, umożliwiający tworzenie, modyfikowanie oraz zarządzanie regułami biznesowymi i procesami pracy. Studio może współpracować z narzędziami do modelowania aplikacji w języku UML i programami do kontroli wersji.

  • Blaze Advisor

    Zanim pakiet Blaze Advisor trafił do firmy Fair Isaac, przeszedł długą drogę: od Neuron Data, poprzez Blaze Software, Brokat i HNC. Nie wpłynęło to dobrze na postrzeganie tego produktu na rynku, Fair Isaac ma jednak ustabilizowaną pozycję dostawcy aplikacji dla sektora finansowego. Jeszcze do niedawna Blaze Advisor był oferowany jako zintegrowany zestaw komponentów personalizacyjnych. Obecnie promuje się go raczej jako składnicę reguł z motorem wykonawczym dla wielu aplikacji jednocześnie, ze szczególnym uwzględnieniem procesów pracy.

    Oprócz repozytorium i modułu wykonawczego w skład pakietu wchodzi Blaze Advisor Innovator - narzędzie służące do zarządzania regułami, w tym tworzenia hierarchii i kategorii reguł. Blaze Advisor Builder to z kolei środowisko programistyczne do tworzenia reguł, przeznaczone głównie dla wysoko wykwalifikowanych użytkowników biznesowych i analityków. Fair Isaac opracował interfejs, umożliwiający przenoszenie do Blaze Advisor reguł tworzonych przy użyciu narzędzi do modelowania procesów biznesowych firmy Rational Software.

  • CleverPath Aion Business Rules Expert

    Wraz z firmą Platinum Technology Computer Associates kupił motor reguł o nazwie Aion, działający początkowo tylko na platformie mainframe. Z biegiem czasu włączono go w obszerną serię produktów CleverPath, obsługujących rozliczne aspekty dostępu danych, analizy i zarządzania.

    Inny produkt CA o nazwie Aion Business Rules Expert (Aion BRE) jest wyposażony nie tylko w repozytorium i środowisko wykonawcze, ale także w motor wnioskowania, pozwalający na wykrywanie brakujących reguł lub danych. Ma też własny zestaw narzędziowy do tworzenia reguł i zarządzania nimi. Wykorzystuje on API Java i COM. Współpracujący z nim, niezależny program Valens (firmy LibRT) służy do sprawdzania kompletności zestawu reguł tworzonych za pomocą Aion BRE przed ich osadzeniem w repozytorium.

    CA zastrzega, że Aion BRE nie jest produktem do kupienia "z półki". Można go nabyć jedynie wraz z usługami doradczymi CA Educational Services.

  • ILOG Rules i JRules

    Zaawansowane techniki optymalizacji w połączeniu z metodyką tworzenia i uruchamiania reguł biznesowych zapewniły firmie ILOG spore osiągnięcia w zakresie tworzenia aplikacji dla biznesu. Do definiowania reguł firma zaleca samodzielnie stworzony język opisu reguł o nazwie ILOG Rule Language. Istnieje jednak możliwość zapisania reguł przy użyciu języka XML i języka zbliżonego do Javy, jednak w obu tych przypadkach tworzone reguły da się interpretować tylko za pomocą oprogramowania interpretującego ILOG JRules.

    ILOG oferuje dwa motory reguł biznesowych z funkcjami optymalizacji. ILOG Rules jest motorem ogólnego przeznaczenia, służącym do osadzania i uruchamiania aplikacji napisanych w C++. Motor Jrules, wykonany jako komponent EJB, służy wyłącznie do obsługi aplikacji napisanych w Javie/XML.

    Rolą motoru jest m.in. separowanie reguł biznesowych od obiektów, na których reguły operują. Takie podejście pozwala na bieżąco (bez zatrzymywania lub rekompilowania aplikacji) dodawać nowe zestawy reguł i modyfikować istniejące. Co ciekawe, z pojedynczego zestawu reguł może korzystać wiele działających jednocześnie motorów reguł.

    Istotnym elementem oferty ILOG jest pakiet programistyczny Rule Builder. Oprócz narzędzi do definiowania reguł pakiet zawiera kompilator reguł, biblioteki dostępu do baz danych i działający w trybie runtime interpreter, pozwalający na testowanie reguł przed ich ostatecznym skompilowaniem.

  • MindBox ARTEnterprise

    Pakiet MindBox ARTEnterprise to produkt hybrydowy, zawierający motor wnioskowania wraz z biblioteką rozwiązanych przypadków, umożliwiającą wspomaganie rozwiązywania nietypowych problemów przez analizę dotychczasowych przypadków.

    Każdy rozwiązany przypadek zawiera opis problemu wraz z rekomendowanym rozwiązaniem i zaleceniami, a ich analiza jest wykonywana z użyciem logiki rozmytej (fuzzy logic). Wybrane przypadki mogą służyć jako bezpośrednie rozwiązanie problemu lub po modyfikacji stanowić wraz z problemem część nowego przypadku.


  • TOP 200