Reforma rynku telekomunikacyjnego w UE

Łatwy dostęp do radia

Nowe unijne przepisy ułatwiłyby dostęp do i korzystanie z częstotliwości radiowych, w tym tych uwalnianych dzięki przejściu w UE z telewizji analogowej na cyfrową, co w większości państw członkowskich nastąpi do 2012 r.

Proponowana przez KE reforma zmierza także do lepszego wykorzystania spektrum radiowego, będącego podstawą usług bezprzewodowych. Wartość usług opartych na wykorzystaniu spektrum radiowego w UE wynosi ok. 250 mld euro. Nowe przepisy ułatwiłyby dostęp do i korzystanie z częstotliwości radiowych. "Komisja chce wprowadzić do unijnego prawodawstwa zasadę 'neutralności technologicznej i usług'. Dzięki niej operatorzy nie mieliby obowiązku stosowania określonych technologii czy usług i skupili się jedynie na tym, co wymusza rynek" - wyjaśniła Anna Buchta.

W tym kontekście Anna Buchta nawiązała do zagadnienia tzw. dywidendy cyfrowej, czyli nowych częstotliwości uwolnionych dzięki przejściu z telewizji analogowej na cyfrową, co w większości państw członkowskich nastąpi do 2012 r. "Dywidenda cyfrowa stanowi rzadką, może jedyną, sposobność do rozwoju usług bezprzewodowych, w tym szybkiego Internetu" - mówiła Anna Buchta. Korzyści można zwiększyć dzięki odpowiedniej koordynacji na szczeblu europejskim i dlatego państwa członkowskie i Komisja powinny wypracować wspólne podejście do zarządzania częstotliwościami na poziomie UE.

Superregulator

Komisja Europejska chce także powołania Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej, który przejmie zadania istniejących Europejskiej Grupy Regulatorów i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Informacji i Sieci. Nowy urząd ułatwi rozwój usług o wymiarze ogólnoeuropejskim. Będzie także współpracował z krajowymi regulatorami w celu osiągnięcia najlepszych wspólnych rozwiązań na poziomie europejskim. Zapewni także spójne i konsekwentne stosowanie przepisów we wszystkich 27 państwach UE.

Nowe przepisy wejdą w życie pod koniec 2009 r. lub w 2010 r.


TOP 200