Reels – tą usługą Instagram chce powalczyć z TikTokiem

Instagram wprowadził wczoraj oficjalnie do oferty nową funkcjonalność, która oferuje podobne możliwości co kontrowersyjna chińska aplikacja TikTok. Nowa funkcja Instagrama nosi nazwę Instagram Reels (w polskiej wersji Rolki) i pozwala użytkownikom nagrywać i edytować krótkie, bo trwające maksymalnie 15 sekund filmy.

Reel

Użytkownicy mogą udostępniać tak przygotowane klipy po wywołaniu opcji Reels in Explore lub uruchamiając funkcję Story. Klipy są przechowywane w bazie danych Instagrama przez 24 godziny, po upływie których są z niej usuwane.

Twórcy aplikacji – która jest obecnie oferowana użytkownikom w pięćdziesięciu krajach - testowali ją wcześniej najpierw w Brazylii, a ostatnio we Francji, Niemczech i w Indiach od początku tego lata. Facebook ma spore doświadczenie w klonowaniu różnych internetowych usług opracowanych przez konkurencję. Można tu np. wspomnieć o klonie TicToka noszącym nazwę Lassie, który został opracowany w 2018 roku, ale po jakimś czasie został zdjęty z witryny.

Zobacz również:

Z aplikacją Rolki może być inaczej. Może ona odnieść sukces, jednak tylko wtedy, gdy użytkownicy przekonają się iż jest łatwiejsza w obsłudze niż TikTok. Analitycy podkreślają iż będzie to trudne, ale nie niemożliwe. Zwłaszcza teraz, gdy TikTok znalazł się na cenzurowanym i widząc to wielu użytkowników sięgnie chętnie po coś nowego, takiego właśnie jak Rolki.


TOP 200