Red-stars.com rozpoczęła działalność w Polsce

Austriacka firma inwestycyjna zamierza wspomagać finansowo i organizacyjnie firmy teleinformatyczne w Europie Środkowej i Wschodniej.

Austriacka firma inwestycyjna - red-stars.com - w połowie maja br. rozpoczęła działalność w Polsce. Według Dariusza Augustyna, szefa polskiego oddziału, będzie się ona skupiać na finansowym i organizacyjnym wspieraniu firm internetowych. Pierwsze umowy inwestycyjne zostaną podpisane w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu tygodni.

<B>Wschodni potencjał</B>

Firma red-stars.com zamierza inwestować w pojedyncze projekty od 250 tys. USD do 1,5 mln USD. W maju firma rozpoczęła działalność w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Wcześniej otworzyła oddziały w Rosji, Rumunii, Bułgarii, Ukrainie i Kazachstanie. Finansując tworzące się dopiero spółki, red-stars.com przekazuje im także wiedzę z zakresu zarządzania i technologię. "Działamy na podobnych zasadach, jak amerykańska firma inwestycyjna CMGi. Chcemy łączyć inwestycje w firmy z pomocą w zarządzaniu nimi. Chcemy także ułatwiać współpracę spółkom, których jesteśmy udziałowcami" - mówi Dariusz Augustyn.

<B>Przyciągnąć kapitał</B>

Firma red-stars.com powstała w marcu 2000 r. z inicjatywy Thomasa Streimelwegera, byłego prezesa firmy integratorskiej S&T. Jej prezesem został Wolfgang Hetlinger, poprzednio dyrektor generalny austriackiego oddziału 3Com. Kapitał założycielski firmy wynosił 3 mln euro. Został jednak podwyższony o 12 mln euro przez Siemens Austria, który objął 25% udziałów w spółce. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat sprzedaży kolejnych 8% udziałów dużemu inwestorowi finansowemu. W I kwartale 2001 r. firma zamierza wejść na giełdę, aby pozyskać 50-60 mln USD na kolejne inwestycje.

"Niewielkie firmy, działające w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ze względu na niedużą niedużą płynność walorów na giełdzie, nie mogą stać się bezpośrednim celem inwestycji wielkich zachodnich funduszy powierniczych. Chcemy jednak, poprzez sprzedaż naszych akcji na giełdzie, umożliwić im pośrednie uczestniczenie w prowadzonych przez nas projektach" - mówią przedstawiciele red-stars.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200