Red Hat: pierwsze wydanie testowe JBoss 7.0

Red Hat udostępnił wydanie testowe kolejnej wersji serwera aplikacji JBoss (7.0). Przedstawiciele firmy zapowiadają, że użytkownicy mogą się spodziewać "fundamentalnych zmian".

Co ważne, AS7 (to robocza nazwa JBoss 7.0, wykorzystywana przez Red Hat), będzie pierwszą wersją tego oprogramowania, która została oficjalnie certyfikowana przez Oracle jako w 100% zgodna ze specyfikacją Java Enterprise Edition 6 (Java EE 6) Web Profile. Uzyskanie tego certyfikatu było możliwe dzięki zaliczeniu wszystkich testów przeprowadzonych w ramach TCK (Technology Compatibility Kit).

Warto zauważyć, że Red Hat raczej nie zasypia gruszek w popiele - wersja testowa siódmej wersji JBoss pojawia się krótko po oficjalnej premierze wydania 6.0 (która odbyła się pod koniec ubiegłego roku; dodajmy, że "szóstka" nie uzyskała certyfikatu Oracle'a).

Zobacz również:

  • Użytkownicy Kubernetes mają problemy z bezpieczeństwem - wynika z badania Red Hat

Ale tym razem zamiast kosmetyki i drobnych usprawnień, firma zapowiada radykalne odświeżenie swojego produktu. Red Hat uznał, że jest to niezbędne: "Dyskutowaliśmy z przedstawicielami Oracle na temat tego, co jest niezbędne do zaliczenia TCK. Ostatecznie uznaliśmy, że zamiast modyfikować wersję 6.0, po prostu przygotujemy zupełnie nowe wydanie JBoss tak szybko, jak będzie to możliwe" - tłumaczy Rich Sharples z Red Hat.

Wiadomo już, że nowa wersja ma charakteryzować się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową i większą wydajnością (start serwera skrócono do niespełna trzech sekund - starsze wersje uruchamiały się nawet ponad minutę). Radykalnie zmniejszono "apetyt" na pamięć operacyjną - z kilkuset megabajtów do zaledwie 120 MB. Do JBoss 7.0 zaimplementowano również open-source'owy projekt Arquillian (umożliwiający m.in. znaczne usprawnienie procesu testowania aplikacji).

Przedstawiciele Red Hat zapowiadają, że finalna wersja JBoss 7.0 (vel AS7) będzie gotowa pod koniec bieżącego roku. Co więcej - krótko później ma się pojawić wydanie 7.1 (w którym rozszerzony zostanie zakres certyfikacji Java EE 6). Ostatecznie, firma zamierza właśnie tę wersję zaimplementować do JBoss Enterprise Application Platform (JBoss EAP - to komercyjna, oferowana przez Red Hat, wersja JBoss).

Wydanie testowe AS7 jest dostępne za darmo na oficjalnej stronie projektu JBoss.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200