Red Hat opracował testową, serwerową platformę Linux/ARM

Red Hat jest twórcą specjalnej wersji systemu operacyjnego Linux, służącej do testowania systemów obliczeniowych (procesorów oraz innych układów) opartych na 64-bitowej architekturze ARMv8-A. Oprogramowanie bazuje na firmowym systemie RHEL (Red Hat Enterprise Linux) i zostało opracowane w ramach programu, którego celem jest wspieranie producentów serwerów zawierających procesory ARM, którymi zarządza Linux.

Przystępując do opracowania testowej platformy, RedHat chce zapobiec sytuacji, z jaką mieliśmy w przeszłości do czynienia w przypadku systemu operacyjnego Unix. Chodzi o to, że z czasem na rynku pojawiło się wiele wersji tego oprogramowania, które najczęściej nie zbyły ze sobą zgodne. Doprowadziło do rozdrobnienia rynku i chaosu. RedHat chce, aby podobny los nie spotkał platformy Linux/ARM.

Jak twierdzi sam producent, opracowanej przez niego testowej platformy nie należy utożsamiać z system RHEL. Jest to w pełni funkcjonalna (chociaż nie wspierana technicznie) platforma, przeznaczona wyłącznie do celów deweloperskich i testowych. Warto w tym momencie przypomnieć, że sprawą standaryzacji platformy Linux/ARM zajmują się ostatnio aktywnie takie podmioty, jak SBSA (Server Base System Architecture) i Linaro Enterprise Group. Proponowana przez RedHat platforma wspiera wiele rozwiązań opracowanych wcześniej właśnie przez te dwie grupy.

Zobacz również:

Prace nad serwerową platformą ARM prowadzą też inne firmy, zarówno te, które zajmują się oprogramowaniem, jak i te, które produkują sprzęt. Przykładem może tu być firma AMD, która wprowadziła niedawno do oferty zestaw deweloperski (płytę główną wraz z towarzyszącym jej oprogramowaniem open source) wspierający procesory Opteron bazujące na architekturze ARM.


TOP 200