Receptura na aplikacje

Z punktu widzenia tworzenia oprogramowania najważniejszą techniką jest prototypowanie. W Fast Track zastępuje ono tworzenie projektu technicznego, pisanie dokumentacji, a także formalne uzgadnianie i akceptowanie poszczególnych etapów prac. Zamiast czytać dokumentację, użytkownik widzi fragment aplikacji i akceptuje (albo nie) jej funkcjonalność. Innymi słowy zespół projektowy na bieżąco wie, czy jego dzieło odpowiada zleceniodawcy. Użytkownik zaś widzi, na jakim etapie znajduje się projekt.

Prototypowanie jest procesem iteracyjnym. W kolejnych wersjach są przedstawiane coraz nowsze wersje aplikacji, realizujące kolejne funkcje. Równocześnie - co godne podkreślenia - w Fast Track nie ma formalnego, wyodrębnionego etapu instalacji. Użytkownicy na bieżąco otrzymują nowe wersje i w momencie, gdy żądana funkcjonalność jest zrealizowana, przystępują do korzystania z systemu.

Reguły biznesowe

Tym metodom usprawniania projektu towarzyszy dodatkowy element - CDM RuleFrame. Jest to mechanizm elastycznego definiowania reguł biznesowych. Reguły biznesowe określają sposób działania aplikacji - co oznacza "poprawna" transakcja, jakie warunki muszą być spełnione, by operację można było wykonać itp. Warto podkreślić, że transakcja biznesowa jest obiektem na wyższym poziomie abstrakcji niż atomowa transakcja w bazie danych.

RuleFrame to pewnego rodzaju motor wirtualny, w którym są definiowane reguły (na wysokim poziomie abstrakcji) "nakładane" później na tworzony system. Pakiet składa się z czterech narzędzi: TAPI - specjalnego API, które służy do wykonywania operacji na tabelach bazodanowych; CAPI - interfejsu definiowanego przez użytkownika; modułu zarządzania transakcjami, który przetwarza reguły; zestawu VAPI usprawniającego prezentację danych. RuleFrame jest ściśle oparty na zdarzeniach i komunikatach.

Narzędzie Oracle Designer automatycznie generuje tzw. standardowe reguły zawarte np. w projekcie UML czy tzw. dobrych praktykach sformułowanych w dokumentach CDM lub Fast Track. Dzięki temu na podstawie projektu powstaje gotowa warstwa logiki biznesowej, która może być od razu uruchomiona. Reguły biznesowe mogą tworzyć kod w różnych postaciach. Można np. zażądać, by powstały triggery bazodanowe. Programista może być niemal całkowicie zwolniony z ręcznego pisania kodu logiki biznesowej - wszystko powstaje na podstawie projektu sporządzonego w Oracle Designer i ewentualnie dodatkowych procedur CAPI (napisanych zgodnie z wymaganiami RuleFrame).

Zarówno klasyczny CDM Classic, jak i CDM Fast Track nie są metodologiami przeznaczonymi do prowadzenia tzw. projektów horyzontalnych, których efektem jest produkt dostępny szerokiej gamie odbiorców. Są to metodologie przydatne przy opracowaniu rozwiązań dostosowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Powstała także "lekka" wersja CDM przeznaczona dla małych projektów, których celem jest np. opracowanie zaawansowanego prototypu aplikacji.

Metody w policji

Krzysztof Waszkiewicz, naczelnik WydziaŁu Organizacji i Rozwoju SYSTEMÓW informatycznych w Komendzie GŁównej Policji

Krajowy System Informacyjny Policji jest budowany wg zasad Oracle Custom Development Method for Internet (iCDM). Nad przebiegiem projektu czuwa wspólny zespół informatyków policyjnych, ekspertów reprezentujących różne służby i konsultantów Oracle'a.

Budowę KSIP rozpoczęto od określenia strategii i przeprowadzenia szczegółowej analizy istniejącego Zintegrowanego Systemu Informacyjnego Policji (ZSIP) i innych autonomicznych systemów policyjnych. Było to konieczne, aby przystąpić do opracowania założeń architektury technicznej nowego systemu, określenia jego zakresu informacyjnego i sposobu migracji danych z aplikacji stworzonych w FoxBase+ do bazy relacyjnej. Dopiero później zaprojektowano i zbudowano bazę KSIP oraz stworzono interfejsy do danych.

Uczestnicy projektu spotykają się nawet 2, 3 razy w tygodniu, ale dotyczy to tylko grupy bezpośrednio zaangażowanej w rozwój systemu. Znacznie rzadziej biorą w nich udział przedstawiciele komend wojewódzkich, Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji i innych służb. Komunikacja odbywa się także za pośrednictwem forum na serwerze WWW.

Zastosowanie metodyki CDM umożliwia nam kontrolowanie przebiegu projektu nie tylko w zakresie wykonania poszczególnych zadań, ale również do spraw związanych z zarządzaniem ryzykiem. Przez to ostatnie należy rozumieć rozwiązywanie pojawiających się w trakcie przedsięwzięcia problemów zarówno o charakterze technicznym, jak i charakterze interpersonalnym. Ponadto metodologia CDM stanowiła swego rodzaju punkt odniesienia i źródło wiedzy o zadaniach niezbędnych do wykonania, pozwalając tym samym na zmniejszenie pracochłonności i obniżenie kosztów.

Pod presją czasu

Trzon metodologii FastTrack przypomina odformalizowany model rozwoju oprogramowania open source. Także tam twórcy nie opracowują formalnych projektów czy nie przeprowadzają wyrafinowanych analiz. Aplikacja jest wykorzystywana w fazie alpha czy beta, a następnie są zgłaszane usterki i sugestie poprawek. W modelu open source nie ma jednak narzuconych ram czasowych.


TOP 200