Recepta na podwójny VAT

Hewlett-Packard Polska rozpoczął działalność w zakresie leasingu produktów komputerowych i rozwiązań informatycznych.

Hewlett-Packard Polska rozpoczął działalność w zakresie leasingu produktów komputerowych i rozwiązań informatycznych.

Od daty powstania polskiego oddziału (marzec 1991 r.) do lipca 1993 r. firma świadczyła już tego typu usługi poprzez centralę w Wiedniu, która w tym czasie wypożyczyła polskim przedsiębiorstwom sprzęt o wartości ok. 10 mln USD. Wprowadzenie podatku VAT w lipcu 1993 r. uczyniło leasing zagraniczny całkowicie nieopłacalnym. Leasingobiorca, po otrzymaniu faktury z zagranicy (obciążanej tamtejszym VAT), musiał do niej doliczyć drugi polski VAT.

Podwójny VAT, a także sukcesy HP w zakresie działalności leasingowej w innych krajach Europy Środkowowschodniej (obroty w wysokości 50 mln USD w 1995 r., z czego tylko w Czechach - 30 mln USD), skłoniły HP Polska do stworzenia polskiego oddziału Technolopy Finance. Świadczy on usługi w zakresie leasingu operacyjnego (tylko sprzęt HP) i finansowego (oprogramowanie i produkty firm trzecich), PC Protect (program wymiany starych komputerów PC poprzez ich odsprzedaż do HP Finance po cenach rynkowych), Exchange Rental (możliwość wymiany sprzętu częściowo lub w całości w trakcie trwania umowy leasingowej) i ChannelRent (leasing dla partnerów HP). Wielkość umów wynosi co najmniej 50 tys. USD.

HP Technology Finance jest jedną z największych firm leasingowych na świecie. W roku 1995 sfinansował zakupy o wartości ponad 1,5 mld USD, co stawia go pod względem obrotów na 4 miejscu na świecie w sektorze leasingu sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego (za AT&T Capital, IBM Credit i Comdisco). Stawki finansowania leasingu są zależne od wartości sprzętu w momencie jego zwrotu. W przeciwieństwie do wielu banków i firm leasingowych, HP Technology Finance odkupuje leasingowy sprzęt w celu jego dalszej utylizacji i odsprzedaży. Dlatego też oferowany w leasingu przez HP sprzęt ma większą wartość końcową (tzw. rezydualną), co obniża koszt wypożyczenia go klientom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200