Recepta na nową, lepszą pamięć

Wirtualizacja

Wirtualizację zasobów pamięci masowych można realizować na trzech poziomach: serwera, macierzy lub też sieci SAN (szczegółowo pisaliśmy o tym w raporcie Mission Critical Storage z maja br.). Wirtualizacja sieciowa może być realizowana na dwa sposoby: przy zastosowaniu transmisji symetrycznej (systemy typu in-band), w której dane i metadane są przesyłane tą samą trasą, oraz transmisji asymetrycznej (systemy out-of-band), w której droga transmisji rzeczywistych danych jest inna niż droga przesyłania metadanych.

HP posiadało dotychczas, przejęte wraz z firmą StorageApps, rozwiązania SANlink typu in-band. Compaq opracowywał technologię out-of-band o nazwie VersaStor, której premiera w postaci gotowego produktu była zapowiadana na początek przyszłego roku. Obaj producenci oferowali również rozwiązania wirtualizacji na poziomie macierzy. Żadne z tych rozwiązań nie zniknie z rynku.

W najbliższym czasie HP zamierza wypromować nazwę VersaStor nie tylko jako nazwę technologii, ale także gotowego produktu realizującego wirtualizację out-of-band. W tym zakresie firma ma współpracować z HDS, Brocade i McData. Jak zapowiada Richard Meijer, pierwsza wersja produktu VersaStor trafi na rynek wcześniej niż zapowiadano: na przełomie czwartego kwartału br. i początku przyszłego roku.

W zakresie rozwiązań wirtualizacji serwerowej HP oferuje produkt Compaq Virtual Replicator, działający na platformie Windows 2000. Firma współpracuje z Microsoftem nad implementacją tego produktu jako standardowego komponentu kolejnej wersji serwera z serii NT - Windows .Net Server.

Jaki jest udział HP w polskim rynku pamięci masowych?

Połączenie firm zaowocowało opracowaniem najpełniejszego portfolio produktów pamięci masowych. Na świecie HP jest czołowym dostawcą pod wieloma względami, m.in. liczby podłączonych do sieci SAN macierzy dyskowych, łącznej pojemności sprzedanych dysków, przychodów ze sprzedaży rozwiązań RAID czy liczby sprzedanych napędów taśmowych. W Polsce nie ukazały się jeszcze raporty dotyczące rynku pamięci masowych. Jestem jednak pewien, że mamy na nim pozycję czołowego dostawcy.

Kiedy użytkownicy poznają ścieżkę migracji?

Większość oferowanych dotychczas przez obie firmy produktów będzie rozwijana aż do osiągnięcia przez nie końca "życia technologicznego" lub do czasu, gdy stwierdzimy, że występuje zbyt duże powielanie się funkcjonalności w tym samym segmencie.

Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że wszystkie produkty mogą być rozbudowywane i wyposażane w dodatkowe opcje oraz będą serwisowane jeszcze przez pięć lat od daty ich wycofania z rynku lub nawet dłużej, zależnie od indywidualnych postanowień w podpisanych przez nas umowach.

Czy zmiany w ofercie wpłyną na model współpracy z partnerami handlowymi?

Jesteśmy zainteresowani współpracą ze wszystkimi naszymi dotychczasowymi i potencjalnymi partnerami. Każda firma będzie miała dostęp do większości produkowanych przez nas rozwiązań. Zastrzeżenia będą dotyczyć tylko produktów klasy Enterprise, np. macierzy XP, EVA czy bibliotek taśmowych ESL. Będą je oferować tylko firmy o odpowiednim poziomie wyszkolenia personelu i gwarantujące wysoki poziom obsługi klienta.

Porozumienie z Hitachi

Oferowane przez Hewlett-Packard wydajne macierze XP opracowywano z wykorzystaniem technologii kontrolerów dyskowych licencjonowanej od Hitachi Data Systems (HDS) w modelu OEM. Macierze HP różnią się jednak od proponowanych przez HDS macierzy Lightning. HP samodzielnie tworzy oprogramowanie systemowe (firmware) dla kontrolerów i aplikacje OpenView wzbogacające możliwości sprzętu. Przejęcie Compaqa nie wpływa na porozumienie z HDS. HP nadal będzie licencjonować technologię, na podstawie której są konstruowane macierze XP.


TOP 200