Realna baza wirtualna

Klastry według Oracle'a

Klastry IBM DB2 i Microsoft SQL Server 2000 zakładają partycjonowanie widoków - praktycznie węzeł klastra obsługuje fragment bazy, co wymaga wstępnych operacji podziału danych, ale gwarantuje szybkie przetwarzanie.

W przypadku Oracle'a klastry wykorzystują współdzielony dysk. Oznacza to, że wszystkie węzły mają bezpośredni dostęp do wszystkich informacji w bazie. W takiej sytuacji konieczne jest bardzo dokładne synchronizowanie operacji. W pierwszych wersjach klastra (Oracle Parallel Server) komunikacja między węzłami odbywała się za pośrednictwem dzielonego dysku - wąskim był kanał dyskowy. W Real Application Cluster (RAC) jest wykorzystywany mechanizm Cache Fusion, gdzie węzły klastra wymieniają się zawartością pamięci podręcznej, eliminując konieczność np. powtórnego odczytania danych z dysku.

Na konferencji PLOUG przedstawiono dokładny sposób działania najbardziej newralgicznego elementu infrastruktury RAC - mechanizm wymiany cache.

Mechanizm Cache Fusion w wersji okrojonej zaimplementowano już w bazie w wersji 8.1.x. Obsługiwał sytuacje, gdy dwa węzły równocześnie czytały ten sam obszar dysku lub gdy jeden węzeł czytał, a drugi zapisywał dane. Teraz w RAC obsługiwane są także sytuacje, gdy oba węzły próbują zapisać dane do współdzielonej macierzy dyskowej. W takim przypadku następuje wymiana tzw. Past Image (dodatkowym kanałem IPC do szybkiej komunikacji węzłów klastra). Jeżeli jeden klaster zmodyfikował blok, który ma być równocześnie zmieniony przez inny węzeł, wtedy nie jest od razu wykonywany zapis, tylko blok jest przekazywany do tego węzła, który ma go modyfikować jako drugi (i zmieniany jest tryb pracy bloku na "globalny"). W ten sposób cały proces przebiega znacznie szybciej.

Łącznik z .Net

Na początku listopada ub.r. Oracle opublikował własną wersję rodzimego (native) providera do baz danych tej firmy, przeznaczonego dla środowiska .Net. Dotychczas był dostępny tylko provider opracowany przez Microsoft oraz dostarczyciele "pośredni", wykorzystujący ODBC czy OLEDB (co miało negatywny wpływ na wydajność, ponieważ odwołania musiały następować pomiędzy .Net a COM lub wręcz warstwą Win32).

Provider Oracle'a - ODP.Net - pozwala na wykorzystanie możliwości, jakie stwarza XML DB (część motoru XML dostępnego w Oracle 9.2).

Można np. odebrać wynik ze strony serwera jako dokument XML. Można także po prostu odczytać kolumnę, w której znajduje się interesujący nas dokument.

Za pośrednictwem ODP.Net można odwołać się do pełnej funkcjonalności XML DB. Dzięki temu programista może część operacji na XML wykonać po stronie serwera Oracle, a część przy użyciu standardowej biblioteki .Net System.XML. ODP.Net wymaga, aby na stacji klienckiej był zainstalowany klient w wersji 9.2.

Może natomiast łączyć się z bazami w wersji Oracle 8.

Obecnie do baz danych Oracle'a programista może łatwo dostać się zarówno z poziomu Javy, za pomocą wielu rozwiązań open source, jak i dowolnej aplikacji .Net.

Bazy z dopiskiem 64

Termin wprowadzenia na rynek serwerów wyposażonych w procesory 64-bitowe zbiega się z pojawieniem się nowych 64-bitowych baz danych.

Najwcześniej Oracle udostępni najnowszą wersję 64-bitowej bazy Oracle 9i dla serwerów z procesorem Itanium 2, działających pod kontrolą systemu HP-UX. Wersje dla Linuxa i Windows pojawią się w pierwszym kwartale 2003 r.

W kwietniu br. wraz z 64-bitową wersją systemu operacyjnego Microsoft .Net Server 2003 odbędzie się premiera 64-bitowej bazy danych SQL Server 2000. W tym samym czasie ukaże się zaktualizowana wersja bazy danych IBM DB2 UDB 8.1 przeznaczona dla Linuxa i Windows .Net działających na platformie Itanium 2.

Przygotowane przez Intela i AMD (Opteron) 64-bitowe platformy sprzętowe mają mieć niższe ceny i być tańsze w utrzymaniu od dotychczasowych systemów HP, IBM i Sun Microsystems opartych na 64-bitowych procesorach własnej konstrukcji.

Sybase i Hewlett-Packard będą wspólnie pracować nad przeniesieniem bazy Adaptive Server Enterprise na platformę Itanium 2. Baza, której premiery jeszcze nie wyznaczono, ma pracować pod kontrolą HP-UX iRed Hat Linux. Sybase rozważa optymalizację swojej 64-bitowej bazy dla układów AMD Opteron.


TOP 200